W odróżnieniu od niewielkich wag sklepowych, wagi przemysłowe mają na ogół większe gabaryty i znacznie większy udźwig. Często wzbogacone są również o dodatkowe funkcjonalności. Takie wagi można podłączyć do systemów automatyki przemysłowej i integrować z systemami informatycznymi, z jakich korzysta magazyn, hurtownia czy firma produkcyjna. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb konkretnego klienta i modelu wagi, z jakiego chce on skorzystać. Najbardziej popularne rodzaje wag przemysłowych, jakie można znaleźć obecnie na rynku to wagi hakowe, paletowe, platformowe, a także wagi samochodowe oraz tzw. pomosty wagowe. Każdy typ wagi ma określone zalety i wynikające z nich zastosowania.

Wagi hakowe

Urządzenia wiszące, przeznaczone do pomiaru masy przedmiotów o nietypowych gabarytach. Wagi przemysłowe hakowe charakteryzują się na ogół niewielkimi rozmiarami i wysokim poziomem mobilności. Taką wagę można podwiesić w zasadzie w każdym nadającym się do tego celu miejscu. Z wag hakowych korzystają warsztaty samochodowe, firmy produkcyjne, a także różnego rodzaju firmy logistyczne, hurtownie, magazyny czy duże gospodarstwa rolne.

Wagi paletowe

Wagi konstrukcyjnie przystosowane do obsługi palet, na których składowane są różne rodzaje ładunków. Tego typu wagi powszechnie wykorzystywane są w magazynach i hurtowniach, gdzie towary składowane są na paletach EURO lub innych rodzajach palet o standaryzowanych wymiarach. Wiele modeli wag przemysłowych paletowych wyposażonych jest w specjalne rolki, co ułatwia przemieszczenie wagi z miejsca na miejsce i szybsze dokonywanie kontrolnych pomiarów ciężaru odbieranych lub wydawanych z magazynu ładunków. Wagi paletowe mają wytrzymałą, odporną na uszkodzenia i zanieczyszczenia konstrukcję. Dobrze radzą sobie z pracą w zapylonych i wilgotnych pomieszczeniach.

Wagi platformowe

Urządzenia tego typu wykorzystuje się najczęściej do kontrolnego pomiaru wagi produktów ładowanych lub rozładowywanych z samochodów dostawczych. Wagi przemysłowe platformowe wykorzystywane są przez sklepy czy różnego rodzaju skupy, na przykład skupy rolne czy skupy surowców wtórnych.

Wagi samochodowe i pomosty wagowe

Specyficzne rodzaje wag o dużych rozmiarach. Te pierwsze pozwalają na pomiar wady ładunku przewożonego na aucie – samochód wjeżdża na wagę i jest ważony razem z ładunkiem. Te drugie przeznaczone są do pomiaru wagi elementów o szczególnie dużej masie. Profesjonalne urządzenia tego typu mogą mierzyć wagę elementów konstrukcyjnych lub pojazdów, których masa przekracza kilkanaście ton.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.wagi-elektroniczne.pl/wagi-przemyslowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here