sprzedawca

Sprzedawcy w sklepach są bardzo potrzebne funkcję w gospodarce. Zajmują się oni nie tylko usługą bieżące i potrzeby konsumpcyjne, ale również swoimi umiejętnościami napędzają konkurencji. Sprawia to, że potencjalny konsument ostatecznie jest w stanie otrzymać lepsze warunki. Jakie predyspozycje zawodowe musi mieć osoba ubiegająca się o takie stanowisko? Jakie wykształcenie zawodowe powinien mieć dobry sprzedawca? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-sprzedawca-zobacz-jak-pracuje-sie-w-handlu-jako-sprzedawca/

Predyspozycje zawodowe wynikające ze stanowiska sprzedawcy

Sąd podjąć się pracy na takim stanowisku, powinniśmy wykazywać się pewnymi cechami osobowości. Dobrze, abyśmy również wykazywali się zdolnościami, które są bardzo pomocne w tym zawodzie. Przede wszystkim musimy być osobami komunikatywnym i, przyjaznymi oraz dobrze prezentującymi się. 

W dużej mierze jest to praca z ludźmi bardzo zróżnicowanymi. Klient, potrafi być czasami osobą nieprzyjemną, nawet wtedy nie możesz źle go obsłużyć. Musisz wykazywać się zainteresowaniem tym, co ma do powiedzenia oraz udzielać mu pomocy na przykład przy poszukiwaniu danego produktu. Dobre podejście jest to jedno, ale przyda się również aspekt asertywności. Dobry sprzedawca jest również dobrym pracownikiem. Musi być o zatem punktualny, sumienny, obowiązkowy oraz dyspozycyjny. 

Jest to praca, która wymaga od nas takich właśnie cech. Mimo tego, że do dyspozycji zazwyczaj posiadamy całą bazę danych w komputerze oraz kasę fiskalną, przyda nam się również dobra pamięć.

Jakie wykształcenie zawodowe powinien mieć sprzedawca?

Tak naprawdę do takiej pracy wystarczy jedynie Wykształcenie podstawowe. Zwłaszcza, jeżeli podejmujemy się zatrudnienia w osiedlowym sklepie, gdzie nie sprzedaje się się bardzo specyficznych towarów. Wielu pracodawców dba jednak poziom merytoryczny swoich pracowników. Dobrze jest, posiadać pewne umiejętności, które potrafią podeprzeć się wykształceniem zawodowym. Dobrym wyborem jest szkoła średnia branżowa o zawodzie sprzedawca. Nauka w takiej szkole trwa 3 lata i obejmuje odpowiednie obchodzenie się z żywnością, roślinnością oraz towarami cennymi. Czekają cię też przedmioty związane z przedsiębiorczością, podstawy marketingu oraz praktyka produkcji. Taka szkoła jest w stanie wydrukować przyszłych sprzedawców. Jej celem jest nie tylko edukacja pracowników na zasadzie zwykłego pracownika stojącego na kasie, ale również przedsiębiorcę własnego sklepu.

Zobacz też: http://www.miasto-dialogu.pl/sprzedawca-jak-wyglada-praca-na-takim-stanowisku/