zapalenie ucha środkowego u dziecka

Na zapalenie ucha środkowego zapadają osoby w różnym wieku, jednak najczęściej choroba dopada dzieci, które nie skończyły jeszcze 3. roku życia. Schorzeniu temu towarzyszą duże dolegliwości bólowe.

Przyczyny choroby

Przez gardło wnikają bakterie i wirusy, które wędrują dalej, głębiej do ucha. Rozwojowi stanów zapalnych sprzyja bardzo słabo rozwinięty układ odpornościowy u najmłodszych dzieci. Zazwyczaj jednak  u podstaw schorzenia leżą inne przyczyny, jak niedrożna trąbka słuchowa, choroby zakaźne, przerost migdałków lub nieprawidłowa budowa podniebienia. Za zapalenie ucha środkowego u dzieci najczęściej odpowiadają bakterie. Te same, które wywołują zapalenie gardła oraz krtani. Czasem jednak bezpośrednią winę ponoszą wirusy, na przykład grypy lub paragrypy .

Objawy zapalenia ucha u dzieci

Objawy zapalenia ucha u dzieci:

  • Ciśnienie w uchu jest zaburzone, co skutkuje obrzękiem błony bębenkowej i intensywnym wytwarzaniem śluzu. Niedrożna trąbka utrudnia odpływ śluzu, przy czym duża ilość wywołuje perforację błony bębenkowej.
  • Pojawia się wysoka gorączka, sięgająca nawet 40 st. C.
  • Dziecko jest niespokojne, nie może zasnąć, jeść, ssać piersi matki ani butelki, ma torsje, niekiedy biegunki.
  • Starsze dzieci maja niedosłuch i uporczywy szum w uszach.
  • Najczęstszą dolegliwość stanowi mocny, pulsujący ból.
  • Z ucha dziecka sączy się wydzielina, ból zmniejsza się lub całkiem ustępuje, ponieważ ciśnienie w jamie bębenkowej się stabilizuje.

jak sobie poradzić z zapaleniem ucha u dziecka

Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?

Na zapalenie ucha środkowego laryngolog zaleca antybiotykoterapię, dlatego na początku przepisuje zwykle amoksycylinę . Dodatkowo zaleca też podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Po 2-3 dobach leczenia objawy powinny ustąpić, jednak czasem niezbędna okazuje się paracenteza, czyli zabieg, podczas którego nacina się błonę bębenkową,  aby wydzielina mogła swobodnie wypłynąć. W trakcie paracentezy lekarz zazwyczaj pobiera materiał do dalszych badań bakteriologicznych. Kiedy natomiast z ucha dziecka sączy się ropny wysięk, szczególnie musimy zadbać o higienę przewodu słuchowego. Często zmieniajmy opatrunki i aplikujmy krople do uszu, przepisane przez laryngologa. Dzięki temu błona zregeneruje się i maluch wróci do pełni zdrowia i sił.

Pamiętaj, że tylko laryngolog postawi właściwą diagnozę i ustali skuteczną terapię. Domowe sposoby leczenia zapalenia ucha u dziecka nie wystarczą najczęściej konieczne są środki wydawane wyłącznie na receptę. Chore dziecko powinno jak najwięcej czasu spędzać w łóżku  jak również unikać zmęczenia. Terapia zazwyczaj trwa do trzech tygodni. Po jej zakończeniu lekarz przeprowadza ponowne badanie otoskopowe, które pozwala ocenić, czy infekcja została całkowicie wyleczona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here