Maski do spawania

Jeśli trzeba przytoczyć jeden z powszechnych zawodów, który wymaga dużej ilości zabezpieczeń, spawacz z pewnością pojawiłby się wśród udzielonych odpowiedzi niejeden raz. Profesja ta jest w końcu kojarzona głównie z charakterystycznymi elementami ochronnymi, jakie nosi przy pracy. Sprowadza się to głównie do maski do spawania, która nie przypomina żadnego innego z ochronnych nakryć głowy. Jak można się domyślić, ta zapadająca w pamięć forma jest bezpośrednio związana z wymaganiami, jakie stawia się przed tego typu przyłbicą.

Jaka jest funkcja maski do spawania?

Sięgając po nową maskę do spawania, trzeba zdać sobie sprawę, do czego akcesorium to tak właściwie służy. Chociaż większość z dostępnych na rynku modeli takich przyłbic jest poniekąd uniwersalna – ochraniają one twarz przed iskrami oraz wysoką temperaturą, to projektuje się je głównie z myślą o drażniącym oczy, jasnym świetle, z jakim spawacz ma do czynienia podczas swojej pracy. Długotrwałe wystawienie na blask płomienia spawalnika jest niebezpieczny, potencjalnie prowadząc do bólu głowy, a nawet tymczasowego lub trwałego uszkodzenia wzroku. Nie trzeba się długo zastanawiać, aby zorientować się, że nawet najlepszy fachowiec musi liczyć się z koniecznością stosowania sprzętu ochronnego.

Maski do spawania dokładnie temu służą. Nowoczesne modele wyposażone są w przyciemnianą szybkę, która silnie ogranicza dopływ światła do oczu spawacza. Oczywiście, producenci takich masek nie zapomnieli o konieczności zapewniania spawaczowi odpowiedniej widoczności – precyzja jest niezwykle istotna w tym fachu, a całkowite odcięcie oczu od światła praktycznie uniemożliwiłyby korzystanie z jakichkolwiek urządzeń.

Pozostałe zabezpieczenia spawacza – o czym warto pamiętać?

Chociaż rola maski do spawania jest niebagatelna, to nie można pominąć pozostałych akcesoriów, które współpracują z przyłbicą w celu zapewnienia optymalnych, całkowicie bezpiecznych warunków do spawania. Grube, izolujące ubrania są bardzo istotne – zazwyczaj sprowadzają się one do wytrzymałego, odpornego na wysokie temperatury kombinezonu bądź fartucha.

Na szczególną wzmiankę zasługują tutaj rękawice ochronne, które, podobnie jak maska do spawania, muszą łączyć w sobie niebagatelną wytrzymałość, nie ograniczając przy tym precyzji spawacza. Efekt ten zazwyczaj osiąga się poprzez połączenie stosunkowo cienkiego kroju rękawic oraz wyspecjalizowanych, niepalnych, izolujących tworzyw. Nie są to akcesoria tanie, jednak raz zakupione, z pewnością będą sprawować się przez lata.