Wskazówki, które pomogą marnować mniej jedzenia

Jak informują eksperci, ilość marnowanego jedzenia każdego roku rośnie. Ma to niewątpliwie bardzo negatywny wpływ na środowisko. Możemy jednak podjąć pewne kroki, które sprawią, że nie będziemy wyrzucać aż tak dużej ilości pożywienia.

Planuj posiłki, korzystaj z listy zakupów

Jednym z najlepszych sposobów na zmniejszenie ilości wyrzucanego jedzenia jest planowanie swoich zakupów i kupowanie tylko tyle, ile naprawdę potrzebujemy z maksymalnie niewielką nadwyżką. Zazwyczaj jest to możliwe tylko wtedy, kiedy poświecimy wcześniej chwilę na przygotowanie listy, ponieważ wchodząc do sklepu, możemy zostać skuszeni przez wiele różnych produktów. Kupowanie pod wpływem impulsu zawsze wiąże się z zakupem byt wielu produktów, często niekoniecznie zdrowych. Dotyczy to również robienia zakupów, kiedy towarzyszy nam głód – w takiej sytuacji niemal na pewno kupimy za dużo. Jeżeli planujemy swoją dietę z tygodniowym wyprzedzeniem i dokładnie wiemy, czego potrzebujemy do przygotowania posiłków, dobrym rozwiązaniem jest robienie jednych zakupów w ciągu tygodnia, podczas których zaopatrzymy się w produkty z dłuższą datą ważności. Z drugiej strony, kiedy gotujemy tylko na kilka dni, lepszym rozwiązaniem jest robienie zakupów kilka razy w tygodniu.

Odpowiednio przechowuj produkty

Głównym powodem marnowania żywności jest upłynięcie terminu ważności zamkniętych produktów lub zepsucie otwartych. Aby tego uniknąć, konieczne jest odpowiednie przechowywanie żywności. Głównym miejscem do przechowywania potraw jest lodówka, w której możemy przechowywać większość składników – od jajek przez nabiał, aż po porce gotowych posiłków. Istotne jest także to, jak ułożone są produkty na półkach. Przygotowane mięso powinno znaleźć się na dole, natomiast surowe powinno zostać oddzielone od pozostałych produktów. Nabiał warto przechowywać bliżej środka (głębiej) lodówki, a nie na drzwiach. Idealnym miejscem na warzywa i owoce jest szuflada, jednak trzeba pamiętać, że nie każde warzywo może być przechowywanie w lodówce. W temperaturze pokojowej powinniśmy przechowywać m.in. ogórki, pomidory, ziemniaki i banany.

Uważnie czytaj etykiety

Wiele osób przedwcześnie decyduje się na wyrzucenie pewnych produktów, z powodu niewłaściwej interpretacji informacji znajdującej na etykiecie produktu.  Termin „data przydatności do spożycia”, choć podobny, różni się pod względem znaczenia od „data minimalnej trwałości”. Pierwszy termin podaje datę, po upływie której nie powinniśmy już spożywać danego produktu. Niemniej jednak data minimalnej trwałości („najlepiej spożyć do”), nie koniecznie oznacza tego, że produkt się psuje, a to, że może być narażony np. na pogorszenie walorów jakościowych lub smakowych. Bardzo często producenci podają nieco „przyśpieszone” daty, dlatego wiele z produktów, których nie zdążyliśmy zjeść przed upływem daty (tylko wtedy, kiedy jest ona podpisana „najlepiej spożyć do”), wciąż może nadawać się do spożycia.

Skorzystaj z diety pudełkowej

Skorzystaj z diety pudełkowej

Jeszcze jednym sposobem na rozwiązanie problemu z wyrzucaniem jedzenia jest skorzystanie z diety pudełkowej. Dieta indywidualna od jednej z firm z okolicy, które można znaleźć na Dietly sprawia, że nie musimy samodzielnie zajmować się gotowaniem, przez co znacznie ograniczamy ilość zakupywanych produktów.