wirus HPV

Wirus HPV jest kojarzony przede każdym z występującym u kobiet rakiem szyjki macicy. Tak to kobiety zdecydowanie częściej ponoszą konsekwencje zarażenia tym patogenem, co wcale nie znaczy, iż na panów w żaden sposób on nie oddziałuje. Mężczyźni również są narażeni na funkcjonowanie wirusa, jaki w wielu wypadkach może doprowadzać do groźnych konsekwencji. A iż zarazić się nim można bardzo szybko, a leczy się trudniej a nie zawsze daje widoczne sygnały dolegliwości, to przy najmniejszych podejrzeniach jego obecności należy się skontaktować z specjalistą.

Co więc jest wirus HPV

Pod pojęciem HVP kryje się wirus brodawczyka ludzkiego, który często jest w naszym społeczeństwie. Obecnie naukowcy odkryli już blisko 120 wersji tego wirusa, spośród których blisko 40-toma można się zarazić podczas kontaktów seksualnych. Większość zakażeń nie powoduje żadnych symptomów, a po pewnym okresie instynktownie ustępują. Czasem natomiast dolegliwość rozpoczyna się rozwijać, na przykład powodując zmiany skórne, kłykciny lub chociażby raka szyjki macicy. Generalnie mikroorganizmy brodawczyka można rozdzielić na prostego oraz dużego ryzyka. Patogeny z pierwszej grupy wywołują przede wszystkim wspomniane przed chwilą kłykciny, a to dziś one są przy właściwie wszelkich zachorowaniach na raka szyjki. Z zmian w wypadku wirusów wysokogennych można się spodziewać rzadszych, jednak poważniejszych chorób, pomiędzy innymi raka odbytu, sromu, pochwy, języka lub gardła.

przyczyny wirusa hpv u mężczyzn

Jak się można zarazić wirusem HPV

wirusyJednym z podstawowych źródeł zakażenia wirusem HPV są kontakty seksualne. Zwłaszcza powszechnie pojawia się on u młodych panów, którzy nie stronią od przygodnych kontaktów seksualnych, nie stosując przy tym prezerwatyw. Należy myśleć o tym, iż prezerwatywy nie zabezpieczają w stu procentach przed zakażeniem, jednak zdecydowanie ograniczają jego ryzyko. Obecnie średnia wieku zarażonych panów sięga 22 lata oraz często się obniża. Na szybkość przenoszenia się wirusa nacisk ma również to, iż przez długi czas nie daje on żadnych symptomów, a dana osoba że w ostatnim czasie zarażać innych. W wypadku wirusów wywołujących kurzajki lub brodawki zainfekowanie może wystąpić przez bezpośredni związek z chorą osobą, na przykład przez podanie ręki, dotknięcie lub chociażby skorzystanie z tego jednego ręcznika.

HPV – leczenie

W wypadku wirusa HPV współczesna medycyna nie zna dobrego sposobu na jego całkowite pozbycie się z organizmu. Można jednak z ogromnym powodzeniem leczyć dolegliwości, które on powoduje, przy założeniu iż to leczenie zostanie rozpoczęte w dobrym okresie. Na brodawki, kurzajki oraz kłykciny skuteczne są przeróżnego typu maści oraz środki do smarowania, a również wymrażanie ciekłym azotem, usuwanie laserem lub tradycyjnymi zabiegami chirurgicznymi. W tenże rodzaj można również leczyć dolegliwość Bowena, przy niej powszechnie wykorzystuje się dodatkowo krioterapię. Znana jest także elektrokoagulacja, czyli wykorzystanie prądu do leczenia zmian. W wypadku zmian nowotworowych polecane są zabiegi operacyjne, radioterapia oraz chemioterapia, natomiast dobór poszczególnych sposobów leczenia związany jest z poziomu zaawansowania dolegliwości. I tak naprawdę najlepszym sposobem na tenże wirus jest po prostu zapobieganie zakażeniu. W tym punktu należy ograniczyć przygodne kontakty seksualne, a gdy już do nich dochodzi, to stosować zmniejszających ryzyko zakażenia prezerwatyw.