W jaki sposób walczyć ze stresem?

Stres to cichy zabójca, który działa wolno, bezszelestnie i bardzo skutecznie. Nikt z nas (co warte podkreślenia) nie jest wolny od stresu i podenerwowania, dlatego kwestią priorytetową staje się podjęcie radykalnych kroków. W jaki sposób należy walczyć ze stresem? Czy istnieją metody, dzięki którym można wyeliminować napięcie z życia? Gdzie szukać pomocy w skrajnych sytuacjach? O tym przeczytacie w dalszej części artykułu.

Stres i jego objawy

Do najczęściej występujących objawów stresu należą:

– biegunka,
– kołatanie serca,
– drżenie rąk oraz nóg,
– brak śliny w ustach,
– sztywność oraz bolesność karku,
– zaciskanie zębów oraz pięści,
– rozszerzone źrenice,
– dreszcze/gęsia skórka,
– drażliwość,
– zmniejszenie pamięci,
– zmienność nastrojów.

Uwaga!

Jeśli w sytuacjach stresowych doświadczasz drżenia rąk, brakuje Ci śliny w ustach, bywasz nadpobudliwy oraz czujesz sztywność i bolesność karku, powinieneś (a wręcz musisz) podjąć radykalne kroki.

Jak skutecznie walczyć ze stresem?

Istnieje kilka sprawdzonych metod:

• Metoda numer jeden – poznaj czynniki, które wywołują stres.

Na samym początku powinieneś zastanowić się, które czynniki wpływają na pogorszenie Twojego stanu psychicznego. Aby ułatwić sobie realizację zadania, przelej emocje na kartkę (tzn. wypisz to, co najbardziej Cię stresuje).

• Metoda numer dwa – usuń niepotrzebny stres/wyeliminuj napięcie z życia.

Przykłady:

– jeśli nie lubisz ekspedientki pracującej w okolicznym sklepie, zmień stały kierunek (po prostu idź do konkurencyjnego marketu),
– jeśli stresuje Cię Twoja sytuacja finansowa, zastanów się nad zmianą aktualnej pracy.

• Metoda numer trzy – zaakceptuj sytuacje stresowe, których nie jesteś w stanie wyeliminować z życia.

Istotnym podkreślenia jest fakt, że stres to reakcja na bodziec zewnętrzny. Co to oznacza? W praktyce oznacza to tyle, że możesz bądź nie musisz poddać się danemu bodźcowi.

• Metoda numer cztery – myśl pozytywnie oraz korzystaj z dostępnych technik medytacji (pamiętaj – dwie godziny medytacji tygodniowo, mogą zmniejszyć stres aż o połowę).
• Metoda numer pięć – uśmiechaj się do świata i ludzi (uśmiech – jak wiadomo – nic nas nie kosztuje, może natomiast przynieść szereg pożądanych efektów).
• Metoda numer sześć – stosuj odpowiednią dietę.

Aby Twoje życie nabrało smaku i rumieńców, zdecyduj się na radykalną zmianę diety.

Polecane witaminy oraz mikro- i makroelementy:

– witaminy z grupy B (niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego),
– witamina E (łagodząca zmęczenie),
– magnez oraz wapno (magnez + wapno to silna mieszanka uspokajająca),
– cynk,
– potas.

Polecane zapachy:

– zapach kokosa (owoc należy przekroić na pół),
– zapach mięty pieprzowej,
– zapach zielonego jabłka.

Istotne jest również, aby wypijać półtora – dwa litry wody mineralnej dziennie oraz sięgać po herbatkę z żeń – szenia i napar z melisy.

Uwaga!

Zamiast leków i suplementów diety, korzystaj z preparatów bogatych w witaminy oraz mikroelementy.

• Metoda numer siedem – zacznij uprawiać wybraną dyscyplinę sportu (możesz np. jeździć na rowerze, uprawiać nordic – walking, grać w koszykówkę, chodzić na aerobic bądź pływać ulubionym stylem).
• Metoda numer osiem – dokładnie zaplanuj swój dzień (szczegółowy plan dnia stanowi doskonały sposób na wyeliminowanie sytuacji stresowych; mając wszystko pod kontrolą, zapanujesz nad każdą chwilą swojego życia).
• Metoda numer dziewięć – bądź asertywny (im mniej obowiązków – w pracy, w domu, tym więcej radości z życia; jeśli czujesz, że Twoja głowa nie radzi sobie z ciężarem dnia codziennego, zacznij mówić „Nie!”).
• Metoda numer dziesięć – pomagaj ludziom w potrzebie (w ten sposób uratujesz nie tylko innych, ale również siebie).
• Metoda numer jedenaście – korzystaj z pięknych, słonecznych chwil (wiosna i lato to czas, w którym warto cieszyć się każdym ciepłym momentem; zamiast siedzieć w czterech ścianach domu, rusz się i skorzystaj z pięknej pogody).

Metody do walki ze stresem (jak widać w materiale powyżej) przybierają rozmaite kształty oraz pozwalają odseparować się od napięcia i nerwów.

Dodatkowe wskazówki

Jeśli wyżej przedstawione metody nie są w stanie wyeliminować stresu z Twojego życia, ostatecznym ratunkiem może być:

– rozmowa z bliską, zaufaną osobą (np. mamą, babcią bądź przyjaciółką),
– sięgnięcie po książki motywacyjne,
– modlitwa,
– kąpiel relaksacyjna (np. z dodatkiem imbiru i sody oczyszczonej),
– spotkanie w gronie najbliższych przyjaciół,
– śpiewanie bądź słuchanie muzyki,
– terapia śmiechem (śmiej się z filmów, żartów oraz skeczów; takie działanie może rozładować każde napięcie w Twojej głowie),
– wizyta u specjalisty (w sytuacji, gdy żadna z w/w metod nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zdecyduj się na pomoc specjalisty).

Podsumowanie

Stres, jak powszechnie wiadomo, to zły i mało konstruktywny doradca. Chcąc uniknąć jego niepożądanych skutków, istotą jest powzięcie radykalnych kroków. Metod do walki ze stresem jest wiele, zatem każdy (nawet najbardziej podenerwowany osobnik) znajdzie opcję adekwatną do indywidualnych potrzeb.