włosy
fot.: pexels.com

Mało kto wie, że włosy skrywają znacznie większe znaczenie, niż to, że można z nich tworzyć różnorodne fryzury. Dziś nie przywiązuje się do tego dużej wagi, jednak włosy pełnią istotne funkcje symboliczne. 

Zobacz też: http://kobiecosc.pl/znaczenie-wlosow-kulturze-nauce/

Coś więcej, niż fryzura

Na co dzień, włosy postrzegane są wyłącznie przez pryzmat estetyki. Patrząc jednak wstecz, przez wiele stuleci były symbolem siły witalnej oraz powodzenia w życiu seksualnym. Włosy związane były również z… magią.

Symbol włosów znany jest z dość częstego pojawiania się w mitach, legendach oraz wierzeniach. Długie włosy oznaczały siłę i w tym kontekście, warto przypomnieć biblijną przypowieść o Samsonie. Uważany za posiadacza nadludzkich sił, swoje moce utracił krótko po tym, jak jego włosy zostały ścięte.

W dawnej kulturze Słowian, ścinane włosy były w przypadku mężczyzn oznaką wkroczenia w męski świat. Wówczas chłopcy, którzy kończyli siódmy rok życia mieli obcinane swoje fryzury i otrzymywali imiona. Dokonywał tego ojciec, a chłopiec nie znajdował się już pod opieką matki.

Współczesne postrzeganie włosów

Obecnie, przypisuje się im przede wszystkim walory estetyczne. To one sprawiają jak się czujemy, dodają pewności siebie… Warto zastanowić się jednak nad tym, czy nie stanowią one nośników informacji. Przykładowo, zgolone włosy kojarzą się ze służbą wojskową, a w wielu kulturach także współcześnie są znakiem żałoby. Jeżeli natomiast chodzi o długie włosy, to często przypisywane są ruchom hippisowskim, gdyż kojarzą się z nieograniczonym poczuciem wolności.

Zarówno teraz, jak i w przeszłości włosy stanowią przekaz dotyczący wychowania w pewnej kulturze czy też religii, pełnionym statusie społecznym oraz wykonywanym zawodzie. Tych znaczeń jest znacznie więcej, należy się tylko odpowiednio przyjrzeć.

Jak się okazuje, włosy to coś więcej, niż to co się ma na głowie. Warto o tym pamiętać, umawiając się na kolejną wizytę do fryzjera.

Przeczytaj też: http://www.miasto-dialogu.pl/czy-kontrowersyjne-metody-pielegnacji-wlosow-moga-byc-skuteczne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here