Choroby umysłu są w równym, o ile nie w większym stopniu zagrożeniem dla życia człowieka i także, jak schorzenia fizyczne podlegają leczeniu. Niektóre przypadki wymagają hospitalizacji, inne wspomaga się farmaceutycznie, przy leczeniu domowym, a jeszcze inne wymagają kontaktów z psychoanalitykami. Jest ich wiele, ale prawdziwie groźnym i coraz częściej spotykanym niestety, są stany depresyjne. Czym jest depresja w rozumieniu psychoanalitycznym?
Podwaliny do nauki o takich stanach dał słynny lekarz Freud, w swojej pracy pod tytułem: „Żałoba i melancholia”. Polega to w skrócie na tym, że ktoś coś stracił i niekoniecznie ma to związek ze stanem faktycznym w życiu człowieka. Może to być utrata kogoś bliskiego, a może ktoś sobie ubzdurać, że kogoś stracił. Może to być uczucie zagrożenia utratą jakiegoś ideału albo wyobrażenie sobie tego, że taki ideał został utracony i co najważniejsze, nie można z tym nic zrobić. Chory na depresję odczuwa świat jako beznadzieję.
Ogólnie w zaburzeniach tego typu chodzi o to, że chory odwraca się od świata. Zamyka się przed nim, ponieważ traci z nim kontakt poprzez wycofywanie się ze stanów rzeczywistych. Tak naprawdę nie rozumie on stanu, w jakim się znajduje, gdyż nie dociera do niego praktycznie niewiele z tego, co go otacza. W głębokich stanach depresyjnych, spowodowanych odejściem jakiejś osoby albo zburzeniem ideału, chory z czasem przestaje to rozumieć i nie widzi przyczyn swojego zachowania. Wycofuje się z życia i ze świata, barykadując się za stwierdzeniem, że świat jest zły, nie kocha go, nie rozumie i chce skrzywdzić. Co ważne, uważa, że cokolwiek by zrobił i tak niczego to nie zmieni.
Depresję można leczyć farmakologicznie, ale jest to tylko tłumienie bólu, w jakim się chory znajduje. Takie stany można wyleczyć skutecznie jedynie poprzez kontakt z drugim człowiekiem, a najlepiej poprzez uświadomienie sobie, że życie polega na ciągłych stratach i szukaniu kolejnych zysków. Na zastąpieniu bólu poszukiwaniem czegoś innego i dobrego i że jest to osiągalne dla każdego, o ile zechce on się o to postarać.

www.fitnesstube.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here