dermatolog

Dermatolodzy nie zajmują się wyłącznie chorobami skóry. Leczą także inne schorzenia, związane z paznokciami, błonami śluzowymi, a nawet i włosami. Są w stanie pomóc pacjentom w wielu sytuacjach. Aby jednak rzeczywiście tak się stało, do wizyty dermatologicznej warto odpowiednio się przygotować.

Jak powinno wyglądać przygotowanie do wizyty?

Za każdym razem przygotowanie do wizyty będzie wyglądać tak samo i to niezależnie od tego, w jakim celu jest ona przeprowadzana. Pacjenci mogą odwiedzić gabinet z konkretnym schorzeniem lub przypadłością albo wyłącznie profilaktycznie.

Jeżeli pacjent już kiedyś w przeszłości był leczony w podobny sposób, na kolejną wizytę na pewno powinien zabrać ze sobą całą historię leczenia, by móc opowiedzieć lekarzowi o przyjmowanych wcześniej preparatach.

Spisanie listy przyjmowanych lekarstw

Dermatolog na pewno zapyta pacjenta o wszystkie przyjmowane w danym momencie środki farmakologiczne. Zarówno te przeznaczone do leczenia chorób skórnych, jak i te stosowane w celu zwalczania zupełnie innych schorzeń.

Każdy lekarz musi bowiem najpierw zapoznać się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta. Poszczególne środki i leki mogą ze sobą kolidować. Aby do tego nie doszło, zawsze należy szczerze opowiadać lekarzowi o swoich chorobach, zdrowiu i przyjmowanych środkach.

Spisanie listy używanych kosmetyków

Warto także stworzyć precyzyjną listę składającą się z używanych preparatów kosmetycznych, przeznaczonych do pielęgnacji. Tyczy się to w szczególności tych kosmetyków, które są używane na co dzień i stosowane na twarz. Mogą to być kremy, sera czy balsamy.

Na liście koniecznie powinny się też pojawić nazwy wszystkich używanych maści. Dermatolodzy zawsze o nie pytają. Są to bowiem środki silniejsze od zwykłych kosmetyków, które mogą wchodzić w różne interakcje z innymi preparatami.

Na wizytę bez makijażu

Jeżeli dermatolog zobaczy, że jego pacjentka przyszła do gabinetu w pełnym czy nawet delikatnym makijażu, na pewno poprosi ją o usunięcie z twarzy wszystkich produktów kosmetycznych. Z tego względu na tego rodzaju wizyty w ogóle nie należy się malować.

Podstawowym elementem badania jest bowiem analiza stanu skóry. A nie da się jej prawidłowo dokonać, gdy na cerze występuje jakikolwiek makijaż.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.