Studia sa zawsze kosztownym wydatkiem. Nie wszystkich rodziców stać na to, aby dawać dzieciom co miesiąc nawet do 100 złotych na studia. Banki wyszły już jakiś czas z pomocą dla takich rodzin. Preferencyjne kredyty studenckie wciąż cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Mimo że po pięciu latach nauki student wchodzi poniekąd z zadłużeniem w dorosłe życie, raty są bardzo łatwe do spłacenia. Wszystko dzięki temu, że preferencyjne kredyty studenckie mają możliwie najniższe oprocentowanie. Przyjrzyjmy się im więc z bliska.

Student musi mieć na swoje potrzeby

Te kilkaset złotych, jaie otrzymuje się przez pieć lat na studenckie konto, być może nie wystarcza na Bóg wie jakie luksusy, ale z pewnością staną się sporym wsparciem dla studenckiego budżetu. Nie trzeba będzie dzięki temu martwić się o wszelkie opłaty dotyczące akademika, dachu nad głową w postaci stancji, itp. Będzie można się także bez problemu wyżywić i od czasu do czasu gdzieś wyjść. Nie da się też ukryć, że większośc studentów od początku podjęcia nauki czynnie pracuje, także istnieje możliwość spłacania kredytu na bieżąco, co miesiąc. W ten sposób, kończąc wymarzony kierunek studiów, wchodzimy w dorosłe życie z pustym kontem i możemy się skoncentrować wyłącznie na zdobywaniu świata! Transze kredytu otrzymuje się regularnie przez pięć lat. Obowiązkiem każdego studenta pobierającego kredyt studencki jest zaniesienie do banku oświadczenia po zakończonym każdym semestrze. Na jego podstawie bank udziela dalszych transz w następnych semestrach nauki. Po dostarczeniu do banku dokumentu oświadczającego, że student ukończył studia w terminie, bank daje 2 lata na znalezienie pracy, by regularnie zacząć spłacać należność.

Na co uważać?

Pobierając preferencyjny kredyt studencki trzeba uważać na wiele rzeczy. Przede wszystkim warto z rozwagą korzystać z przydzielonych nam przez bank pieniędzy. Wniosek o kredyt składa się w banku jeszcze przed rozpoczęciem studiów. Najlepiej będzie złożyć wniosek w wakacje, by bank do października miał czas na rozpatrzenie. Student ubiegający się o kredyt studencki musi przyprowadzić do banku jednego żyranta. Zazwyczaj jest to jeden z rodziców. Bada się historię kredytów wcześniejszych, jakie brali rodzice, a także wysokość zarobków. Pieniądze trafiają na konto w transzach już od października, czyli wtedy, gdy rozpoczyna się rok akademicki. Jeśli kredyt studencki zostaje przyznany już w czasie trwania roku akademickiego, student otrzymuje pieniądze z wyrównaniem za wcześniejsze miesiące roku akademickiego.

http://www.optimusplus.pl/