Lampy drogowe – rodzaje i zastosowanie

Są sytuacje, że symbol i tekst nie wystarczą jako ostrzeżenie – potrzebujemy bardziej wyrazistego przekazu. Najlepiej pełnią to zadanie lampy drogowe oraz ostrzegawcze, czyli kluczowe dla kwestii bezpieczeństwa elementy oznakowania ruchu drogowego.

Rola oświetlenia w ruchu drogowym

W ruchu drogowym bardzo istotne są lampy drogowe, czyli sygnalizacje świetlne, a także lampy ostrzegawcze. Głównie wieczorem, o zmierzchu, w trudnych warunkach pogodowych oraz w nocy widoczność jest słaba, a spostrzegawczość i umiejętność skupienia kierowców zdecydowanie spada.

Znaki i odblaski są wtedy bardzo przydatne, ale to lampy ostrzegawcze mają szczególną moc oddziaływania na uczestników ruchu. Przede wszystkim pełnią dwie podstawowe funkcje – informują oraz uprzedzają o ewentualnych utrudnieniach w ruchu.

Wybór oświetlenia drogowego jest na tyle szeroki, że warto przyjrzeć się wybranym rodzajom świateł. Są to m.in. lampy ostrzegawcze bateryjne, lampy i fale świetlne wczesnego ostrzegania, lampy i belki świetlne na pojazdy czy też sygnalizacja wahadłowa.

Szeroki wybór lamp drogowych i ostrzegawczych

Z obrotowych lamp ostrzegawczych korzystają m.in. służby drogowe, straż pożarna, pogotowie ratunkowe, maszyny budowlane i rolnicze, a także mobilne serwisy, aby ostrzec przed niebezpieczeństwem, zmianą ruchu, pracą maszyn, pojazdami uprzywilejowanymi itd. To popularne „koguty”, które podnoszą poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego – do wyboru są lampy o różnej mocy i w różnych kolorach.

Belka świetlna służy do oznaczenia pojazdów wykonujących prace na drogach publicznych. Diody LED-owe zapewniają doskonałą widoczność lampy nawet w nocy, ostrzegając uczestników ruchu drogowego o zmianach na drodze, ew. niebezpieczeństwie, a także zobowiązują do zachowania szczególnej ostrożności.

Zestaw sygnalizacji wahadłowej to niezwykle praktyczne rozwiązanie, gdyż taki system sygnalizacji świetlnej można dowolnie przenosić z miejsca na miejsce. Sprawdzi się również wtedy, gdy konieczne będzie wprowadzenie wahadłowego ruchu publicznego musi odbywać się wahadłowo. Urządzenie można z powodzeniem wykorzystywać także w trudnych warunkach pogodowych, co stanowi jego dużą zaletę.

Lampy drogowe LED – dlaczego warto?

Systemy oświetlenia drogowego w Polsce uległy znacznej modernizacji – coraz większe uznanie zyskują nowoczesne LED-owe źródła światła. Co więcej, popularne LED-y charakteryzują się świetnymi parametrami oświetleniowymi, lepszą żywotnością i trwałością.

Przemawiają za nimi zarówno dobre parametry techniczne, kwestie ekonomiczne – są wyjątkowo energooszczędne, jak i przepisy unijne. Poza tym lampy ostrzegawcze i drogowe w wersji LED to niezwykle elastyczne produkty również pod względem doboru mocy, dzięki czemu można wybrać produkty zgodne z zapotrzebowaniem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here