Książki o Warszawie

Książek o każdym z polskich miast jest naprawdę wiele – i nic dziwnego, w końcu warto poszczycić się tym, co mamy, a skarbów u nas nie brakuje. Jednak stolica zawsze budzi największe zainteresowanie, zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych turystów. Warto jednak nie tylko czytać przewodniki, ale i inne dzieła, które potrafią odkryć ciekawe miejsca i historie Warszawy.

„Moskwa nad Wisłą”

Niepodległość Polski nie raz była łamana, niszczona i tłamszona, by potem triumfalnie wrócić do naszego kraju. Co nie zmienia jednak faktu, iż przez wiele lat Warszawą rządzili obcy. A wszystko zaczęło się w 1764 roku, kiedy caryca Katarzyna II wsparła kandydaturę Stanisława Augusta Poniatowskiego, dzięki czemu został wybrany królem Polski.

Jednak Stanisław nie miał okazji, by długo, samodzielnie i szczęśliwie rządzić. Jego panowanie przerwały zabory, a same decyzje często podyktowane były tym, co aktualnie caryca Katarzyna pragnęła uzyskać. Odbiło się to na kondycji państwa i samej stolicy.

Rozwój Warszawy został ostatecznie zatrzymany przez następców Katarzyny Wielkiej, w szczególności w chwili, w której podjęto decyzję o budowie Cytadeli oraz pozostałych, otaczających stolicę fortyfikacji. Zwłaszcza Cytadela, obejmując swoim terenem dużą część miasta, a będąc ufundowaną w całości z polskiego skarbu, skutecznie zatrzymała jego rozbudowę.

Również po 1915 roku Warszawa była licznie zamieszkana przez ludność pochodzenia rosyjskiego. Nawet jeśli nie mieli bezpośredniego wpływu na władzę, pozostawali obecni, a już po Drugiej Wojnie Światowej bez wątpienia Związek Radziecki miał spory wpływ na politykę Polski. Nie trzeba było do tego kolejnych zaborów, wystarczyło, że decyzje do Warszawy płynęły z Moskwy…

Książka „Moskwa nad Wisłą” autorstwa Lecha Królikowskiego szczegółowo opowiada o losach stolicy przez pryzmat obcych osób, które miały na nią najbardziej istotny wpływ. Jest rekomendowana przez Kurier Warszawski każdemu, kto pragnie bliżej poznać historię naszej stolicy, a także całej Polski.

Warszawa – bohaterka powieści

Szczepan Twardoch to autor nietuzinkowy, prowadzący narrację w sposób dla siebie bardzo charakterystyczny. W dwóch jego książkach: „Król” i „Królestwo”, oprócz występujących tam tradycyjnych bohaterów, pojawia się jeszcze jeden, niestandardowy – Warszawa.

W „Królu” miasto tętni życiem, jakim tętniło w dwudziestoleciu międzywojennym. Jest gwarne i ludne, ma swój biedny gmin i swoje salony. Na kartach powieści obserwujemy wątki historyczne, znane osoby, ale też nienaruszone, urokliwe kamienice przy ulicach, których ciąg jest często inny, niż dzisiaj.

W „Królestwie” sprawa wygląda inaczej. Warszawa targana jest wojną, zniszczona, zrównana z ziemią. Nie ma salonów i piękna, pozostają jedynie zgliszcza i pustka.

To, co udało się osiągnąć autorowi, to przede wszystkim plastyczność opisów i historii miasta. Dzięki temu czujemy się, jakbyśmy tam byli i wywiera to wrażenie większe, niż standardowa nauka historii. Dlatego każdy, kto pragnie znać Warszawę przedwojenną i wojenną, powinien sięgnąć po obie pozycje.