Kary za brak ważnego przeglądu

Przegląd techniczny samochodu ma na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drogach – auto, które spełnia wszystkie wymogi techniczne jest mniej narażone na niezapowiedziane awarie, które mogą doprowadzić do kolizji lub wypadku.
Fabrycznie nowe auto ma przegląd ważny przez trzy lata. Po tym okresie czasu należy powtórzyć badanie, które będzie ważne przez następne dwa lata. Starsze samochody, oraz te użytkowane przez taksówkarzy, jak również z napędem LPG muszą przechodzić przegląd co roku.

Od niedawna nie trzeba już wozić ze sobą dokumentów, jednak nie oznacza to, że brak ważnego przeglądu pozostanie niezauważony.

Co grozi za brak przeglądu?

W razie braku dokumentów, pojazd zostanie sprawdzony w bazie. Jeśli wykazany zostanie brak ważnego przeglądu, zostanie nam odebrany dowód rejestracyjny pojazdu. Jeśli i tego dokumentu nie będziemy mieli przy sobie, nastąpi tak zwane elektroniczne zatrzymanie dokumentu. Natychmiast zostanie powiadomiony wydział komunikacji, a w CEPIKu pojawi się adnotacja o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego.
Adnotacja ta zmieni się, kiedy dowód rejestracyjny zostanie zwrócony, po ustaniu przesłanek do jego odebrania.
Po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego otrzymamy pokwitowanie policyjne, które upoważnia nas do odprowadzenia samochodu na stację diagnostyczną. Jest ono ważne tylko siedem dni.
Chyba, że podczas kontroli funkcjonariusz stwierdzi, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, wtedy może zleci odholowanie pojazdu na parking.

Należy również pamiętać, że chociaż standardowe badanie techniczne kosztuje 99 zł, ta kwota może wzrosnąć, zależnie od powodu zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

http://www.pozytywnazmiana.pl/