Aerograf jest narzędziem pozwalającym na malowanie precyzyjne. Zasada działania takiego sprzętu jest podobna do pistoletu natryskowego, ale strumień farby w tym przypadku okazuje się znacznie mniejszy. W dwufunkcyjnych aerografach istnieje możliwość samodzielnego kontrolowania i regulowania szerokości owego strumienia. Aby móc malować aerografem, będziemy musieli zaopatrzyć się w odpowiedni kompresor. Jak go wybrać?

Niezbędny osprzęt aerografu

Aerograf do prawidłowej pracy potrzebuje sprzężonego powietrza. Można je zapewnić dzięki kompresorowi, dlatego należy uznać, że do odpowiedniej pracy kompresor jest tutaj niezbędny. W parze z nim musi iść także przewód ciśnieniowy. Polecane są przy tym kompresory zapewniające stałe ciśnienie. Przyda się też reduktor, na którym bez trudu, nawet początkujący użytkownicy aerografu, ustawią wymagane ciśnienie. Minimalne wynosi 1 Bar, a zalecane są 2-3 bary. Na reduktorze nigdy nie powinniśmy ustawiać ciśnienia powyżej 4 bar.

Czym kierować się przy wyborze aerografu?

Istnieje co najmniej kilka ważnych czynników wyboru kompresora niezbędnego do pracy przy użyciu aerografu. Powinniśmy sprawdzić przed zakupem, jaki generuje poziom hałasu. Jeśli będzie to w granicach 55 dB, to hałas można porównać z pracą pralki. Z kolei na poziomie 40 dB w ogóle nie będzie obciążający dla osoby pracującej z aerografem, ponieważ taki sam hałas powoduje praca lodówki.

Kompresor do aerografu musi mieć odpowiednio pojemny zbiornik na sprężone powietrze. Od tego zależy, jak długo będzie można bez przerwy z niego korzystać. Kompresory bezzbiornikowe można kupić, jeśli będziemy wykonywać aerografem niewielkie elementy malarskie.  Na przykład kompresor do aerografu z butlą 3L, sprzedawany przez sklep MAGMA, pozwala na nieustanną pracę przez 8 godzin.

Dostępne są kompresory zaliczane do różnych podkategorii. Kompresor olejowy jest bardzo cichy, wydajny i może pracować non stop. Jego wadę stanowi znaczna masa i konieczność wymiany co pewien czas oleju oraz filtrów. Najtańsze są kompresory membranowe, ale cena będzie ich wyłączną zaletą. Charakteryzują się bardzo krótką żywotnością, wymagają także dokonywania przerw podczas pracy. Jeśli akceptujemy wyższy poziom hałasu niż w przypadku kompresorów olejowych, powinniśmy wybrać kompresor do aerografu bezolejowy tłokowy. Jest lekki, bezobsługowy, ponieważ nie wymaga wymiany oleju i może pracować niemal non stop. Ostatni typ kompresorów to urządzenia bezolejowe tłokowe bez zbiornika. Są lekkie, małe i dlatego można je wykorzystywać w wielu różnych sytuacjach. Do ich zalet zalicza się mobilność, a wadą jest krótsza żywotność oraz fakt, że wymagają przerw podczas pracy.