Jak stres wpływa na łysienie?

0
940

Na kondycję czupryny wpływa wiele czynników, począwszy od uwarunkowań genetycznych, poprzez choroby i przyjmowane leki, na diecie kończąc. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że na stan włosów ogromny wpływ ma również stres. W jaki sposób stan psychiczny oddziałuje na mieszki włosowe?

Łysienie psychogenne

Utrata włosów na tle psychicznym jest jedną z rzadszych odmian łysienia. Może wystąpić u osób, które doświadczają przewlekłego stresu (na przykład w pracy) oraz tych, którzy narażeni są na napięcie wywołane jednorazowym przeżyciem (na przykład operacją, wypadkiem, utratą bliskiego osoby itd.). Dlaczego tak się dzieje? Kiedy organizm jest w stanie napięcia, zwiększa się poziom wydzielanych glikokortykosteroidów, katecholaminów, kortykotropiny i kortykoliberyny. Nadmiar tych substancji może prowadzić do różnego rodzaju problemów zlokalizowanych na głowie. Część pacjentów będzie zauważało zmiany o charakterze ogniskowym (w tym przypadku objawy przypominają łysienie plackowate), a inni będą mierzyć się ze zmianami zapalnymi mieszków włosowych albo łysieniem telogenowym.

Trichotillomania

Funkcjonowanie w stanie silnego napięcia może wywołać specyficzne zaburzenie zwane trichotillomanią, która przez lekarzy traktowana jest jako postać łysienia psychogennego. Osoby, u których diagnozuje się trichotillomanię nie zauważają samoistnego przerzedzania się fryzury, tylko same do niego doprowadzają, dosłownie rwąc włosy z głowy. Problem potęguje fakt, że chorzy nie mogą powstrzymać się od tej czynności lub wykonują ją zupełnie nieświadomie. Trichotillomania dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Chorzy często wyrywają włosy nie tylko z głowy, ale również rzęsy czy brwi.

Sposoby leczenia

W większości przypadków symptomy schorzenia zanikają, kiedy odcięty zostaje czynnik stresogenny zaburzający pracę organizmu. Pomocne w przywróceniu sobie wewnętrznej równowagi jest stosowanie technik relaksacyjnych oraz ćwiczenia fizyczne (na przykład wyciszająca joga). Jeśli samodzielne podjęte kroki nie przynoszą zadowalających efektów, warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry, a ewentualne braki w stanie owłosienia głowy można maskować za pomocą peruk albo włosy na mikroskórze.