Podczas pracy nie zwraca się zbytnio uwagi na bałagan. Zwykle coś się położy to tu to tam, a później zostawia. I tak sobie te porozrzucane elementy leżą, czasem „same się gubią”, a ogólny nieład zaczyna nas przytłaczać. Szczególnie jeśli mowa o warsztacie samochodowym, w którym pełno jest małych części, śrubek i innych drobiazgów lub zajmujących miejsce niepotrzebnych wielkich, zużytych elementów. Czas przeprowadzić porządki i ogarnąć swoje miejsce pracy. Oto kilka wskazówek, które pomogą ci to zrobić szybko i bezboleśnie.

Zacznij skoro świt

Sprzątania nigdy nie powinno zaczynać się po południu lub po zmroku i przy sztucznym świetle. Wykorzystaj poranek, zaparz kawę i przyjdź z dobrym nastawieniem do warsztatu. Zwykle wydaje nam się, że porządki nie zajmą wiele czasu, jednak przekonasz się, że możesz spędzić nad nimi cały dzień. Dlatego dobrze by było, gdybyś wcześniej ułożył sobie plan działania, a nie dopiero zastanawiał się, w co ręce włożyć. Przygotuj najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak worki na śmieci, odkurzacz czy ścierki. Załóż ubrania, które mogą się zakurzyć lub zniszczyć, wygodne buty i bierz się do roboty!

Znajdź miejsce na przechowywanie

Bałaganu „nie zamiata się pod dywan”. Nie przestawiaj rzeczy z jednego miejsca na drugie lub nie wciskaj w kąt z myślą, że nikt nie zauważy. Jeśli za coś się zabierasz, to rób to porządnie. Zorganizuj miejsce na swoje narzędzia. Na stronie https://woopauto.com/ oprócz sprzedaży części samochodowych możesz nabyć także akcesoria, np. szafkę mobilną, tablicę czy stół warsztatowy. Dobrze sprawdzą się też plastikowe pudełka na półki lub naklejki z podpisami. Organizacja to pierwszy krok do efektywnej pracy.

Zrób selekcję

Pożegnaj się z wewnętrznym chomikiem i zadecyduj, które rzeczy chcesz zostawić, a które nie są już potrzebne. Posegreguj je i oceń ich stan. Nie wyrzucaj od razu wszystkiego do śmieci. Dobrym pomysłem będzie sprzedaż części samochodowych, które są jeszcze dobrej jakości, ale po prostu tobie do niczego się nie przydadzą. Jest to świetny sposób, ponieważ możesz zarobić i posprzątać jednocześnie.

Poukładaj tematycznie

Łatwiej się żyje, gdy wiemy, która rzecz gdzie leży. Kiedy już zorganizujesz miejsce na pochowanie różnych przedmiotów, to postaraj się, aby w jednym miejscu położyć takie same elementy. Jeżeli wrzucisz do szuflady części i narzędzia bez żadnej segregacji wtedy bardzo szybko znowu zrobi się bałagan, bo zaczniesz wyjmować wszystko na wierzch i szukać „zguby”. Bardzo możliwe, że z powrotem nic nie odłożysz i następnego dnia tylko pogorszysz nieporządek.

Odkładaj na miejsce

Wyrób sobie nawyk, że po skończonej pracy chowasz narzędzia tam, skąd je wziąłeś. Z początku może być to trudne i uciążliwe, ale systematyczność przyniesie efekty. Pomyśl, że dzięki temu utrzymasz porządek i następnym razem, gdy wejdziesz do warsztatu, nie będziesz się denerwował, rozpraszał ani niczego szukał. Zapamiętasz, gdzie leżą poszczególne elementy, zyskasz na czasie i zaczniesz naprawiać auta szybciej i efektywniej.

Skończ ze zbieraniem rzeczy

Auto części nie są towarem deficytowym. Zawsze możesz je nabyć, dlatego nie przetrzymuj w warsztacie ich za dużej ilości. Spójrz na to, jak na dodatkowy zysk. Sprzedaż części samochodowych jest obecnie bardzo modna. Możesz wystawić je na aukcji za pomocą Internetu i sprzedać po określonej cenie bądź zdecydować się na licytację. Na pewno na tym nie stracisz, a wręcz możesz zarobić przyzwoitą sumę.

Posprzątanie warsztatu można porównać do znalezienia 100 zł na ulicy czy w kieszeni zapomnianych jeansów. Pracownia, w której naprawiasz auta, to prawdopodobnie mała żyła złota. Dokładnie przejrzyj zawartość pomieszczenia, zrób selekcję, pochowaj najpotrzebniejsze rzeczy, a nadające się na sprzedaż elementy zamień na gotówkę. To powinno dać ci motywację do tego, by zakasać rękawy i zrobić porządek raz, a dokładnie. Odkładanie wszystkiego na miejsce gwarantuje, że warsztat przez długi czas będzie w idealnym stanie, a praca w nim stanie się szybsza, łatwiejsza oraz przyjemniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here