Jak radzić sobie ze zgagą, refluksem i nadkwasotą?

Żołądek jest kluczowym uczestnikiem procesu trawienia. Gromadzą się w nim i mieszają spożywane posiłki, poddawane są podziałowi chemicznemu, przetwarza witaminy i pierwiastki śladowe w łatwo przyswajalne formy. Wypełnianie tych funkcji przyczynia się do tworzenia soku żołądkowego, zawierającego kwas chlorowodorowy i wytwarzanego codziennie przez żołądek w objętości do 1,5-2 litrów.

Nadmierna kwasowość, zgaga, refluks mogą być spowodowane systematycznym naruszaniem diety, obecnością złych nawyków, częstymi sytuacjami stresowymi, działaniami niepożądanymi leków na przykład niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, terapią hormonalną, zwiększonym wpływem przywspółczulnego układu nerwowego i wieloma innymi czynnikami.

Jak radzić sobie ze zgagą, refluksem i nadkwasotą?

W obecnych czasach fast food, jedzenie w ruchu i siedzący tryb życia, prowadzą do powstawania takiego problemu jak zgaga, nadkwasota i refluks, które objawiają się pieczeniem w klatce piersiowej wzdłuż przełyku i okolicy nadbrzusza. Nadmierne wydzielanie kwasu solnego lub jego niewystarczająca neutralizacja prowadzi do zwiększenia kwasowości w żołądku, któremu towarzyszą następujące objawy.

  • Zgaga zarzucanie soku żołądkowego do przełyku pojawia się natychmiast po posiłku lub w momencie, gdy dana osoba przyjęła pozycję poziomą. Sok żołądkowy podrażnia błonę śluzową, powodując silne uczucie pieczenia, głównie w obszarze jabłka Adama.
  • Odbijanie wylot gazu lub żywności z przewodu pokarmowego o kwaskowatym lub gorzkim smaku.
  • Atak bólu, który pojawia się, gdy kwas wchodzi do światła dwunastnicy lub na uszkodzonych obszarach śluzowych.
  • Ciężkość w żołądku to uczucie przepełnienia przewodu pokarmowego, nawet po małym posiłku. Nadmiar kwasu może również objawiać się biegunką lub wręcz przeciwnie zaparciem, wzdęciem brzucha i zmniejszeniem apetytu.

Przyczyny zgagi, refluksu i nadkwasoty

Aby zrozumieć mechanizm powstawania tych dolegliwości wrażeń, należy wziąć pod uwagę fizjologię żołądka.

  • Kwas chlorowodorowy jest niezbędny dla pepsyny, głównego enzymu w soku żołądkowym. Pepsyna staje się aktywna tylko w kwaśnym środowisku. Rozbija białko w żołądku na prostsze składniki, przygotowując je do dalszego trawienia. Enzym chymozyny w żołądku osoby dorosłej jest zawarty w małej ilości. Odpowiada za trawienie mleka.
  • Również kwas solny ma działanie dezynfekujące. Jeśli z jakiegokolwiek powodu kwasowość soku żołądkowego zmniejszy się odpowiednio, liczba drobnoustrojów w przewodzie żołądkowo-jelitowym wzrasta. Przyczynia się to do fermentacji i rozkładu żywności, powodując dyskomfort.
  • Czynność ruchowa żołądka wynika z perystaltyki tzn. skurczów. Dzięki nim żywność jest mieszana, trawiona i przesunięta do dwunastnicy. Zwieracz przełyku, okrągły mięsień między przełykiem a żołądkiem, utrudnia jego ruch z powrotem do przełyku.
  • W przeciwieństwie do żołądka, w przełyku środowisko jest alkaliczne. Bez względu na przyczynę zgagi, jego mechanizm jest taki sam: występuje zakwaszenie przełyku. Stąd uczucie pieczenia, dyskomfort, ból w okolicy nadbrzusza i za mostkiem. Najczęstsze przyczyny zgagi to refluksowe zapalenie przełyku, zapalenie żołądka z podwyższonym kwasem chlorowodorowym, wrzód trawienny i wrzód dwunastnicy.
  • Refluksowe zapalenie przełyku jest chorobą charakteryzującą się zjawiskiem refluksu treści żołądkowej do przełyku. Dzieje się tak, gdy zwieracz przełyku jest uchylony. Podczas fizjologicznych skurczów żołądka jego zawartość zostaje wepchnięta w światło przełyku, jego błona śluzowa jest podrażniona, zaogniona, a nawet zraniona. Częste wymioty przyczyniają się do rozwoju i utrzymania choroby.
  • Przejadanie przyczynia się do nadmiernego rozciągania ścian żołądka i otwarcia zwieracza. Szczególnie niebezpieczne jest przejadanie się tłustymi, bardzo gorącymi, smażonymi, pikantnymi potrawami i słodyczami. Regularne objadanie się prowadzi do bardzo częstego występowania zgagi i rozwija się refluks.

Aby zapobiec refluksowi żołądkowemu i zneutralizować kwasowość, warto zamienić czerwone mięso na kurczaka, indyka lub rybę, które są bardziej strawne. Za każdym razem, gdy spożywane jest mięso, organizm musi włożyć dużo wysiłku, aby je strawić, a to zwiększa poziom kwasowości w żołądku. Duży kawałek czerwonego mięsa może znacznie zwiększyć kwasowość, szczególnie w porównaniu z innymi pokarmami.

Leczenie zgagi, refluksu i nadkwasoty

  Leczenie zgagi rozpoczyna się od metod nielekowych. Stanowią kompleks środków mających na celu naturalne przywrócenie funkcji zwieracza przełyku. Te metody są szczególnie skuteczne w zwalczaniu zgagi o charakterze funkcjonalnym.

Leczenie zgagi niefarmakologiczne obejmuje:

  • Konieczne jest spożywanie, co najmniej 5-6 razy dziennie w małych porcjach.
  • Wyłączenie pokarmów: tłustych, smażonych, ostrych, bardzo gorących.
  • Dokładne żucie jedzenia
  • Eliminacja alkoholu, zwłaszcza win musujących.
  • Eliminacja stosowania słodkich napojów gazowanych.
  • Nie noszenie obciskających ubrań.
  • Spanie na wysokiej poduszce.
  • Umiarkowana aktywność fizyczna
  • Walka z otyłością.

Leczenie zgagi lekami farmakologicznymi obejmuje:

Środki zobojętniające kwas. Oznacza to neutralizację nadmiaru kwasu w żołądku. Wszystkie są podzielone na dwie grupy. Pierwsza grupa obejmuje leki, których produkty reakcji są całkowicie wchłaniane w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Najczęstszym przedstawicielem jest soda. Do tej pory w zaleceniach dotyczących leczenia zgaga środków ludowej, można zobaczyć to narzędzie w pierwszej linii.

Dziś wiadomo, że dwutlenek węgla uwalniany w procesie używania sody do leczenia zgagi przyczynia się do odbijania i wzdęcia. Pojawia się także zjawisko odbijania. Oznacza to, że po przyjęciu leków zobojętniających poziom kwasu staje się jeszcze wyższy. Między innymi spożycie sody negatywnie wpływa na metabolizm soli wodnej. W rezultacie pojawia się obrzęk, zwłaszcza u osób starszych. Dlatego nie można używać sody.

Inne leki zobojętniające sok żołądkowy również okazały się słabe, więc wszystkie nowoczesne leki należą do grupy niewchłanialnych. Największy wpływ mają środki zobojętniające mają najlepszą kombinację efektów adsorbujących i neutralizujących. Blokery receptorów H2-histaminy. Leki te zmniejszają wydzielanie soku żołądkowego poprzez blokowanie receptorów na błonie śluzowej żołądka. Celują w komórki okładzinowe odpowiedzialne za wydzielanie.

Inhibitory pompy protonowej. Ta grupa leków zmniejsza produkcję kwasu solnego. Działają na kanaliki wydzielnicze, hamując pracę enzymu odpowiedzialnego za syntezę. Leki, które przyczyniają się do normalizacji napięcia zwieraczy i promocji żywności przez przewód pokarmowy.

Leczenie farmakologiczne może chronić śluzówkę przewodu pokarmowego przed szkodliwymi skutkami, zmniejszyć kwasowość żołądka, zwiększyć szybkość opróżniania przełyku. Również stosowane leki zwiększają napięcie zwieracza przełyku i zmniejszają ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej. Pomaga leczyć refluks krtaniowo-gardłowy.

Przy takiej patologii, z jakiegoś powodu, zwieracz nie jest w stanie w pełni wykonywać swoich funkcji, dzięki czemu sok żołądkowo-jelitowy łatwo dostaje się do krtani. A to prowokuje rozwój procesu zapalnego. Terapia jest zwykle oparta na stosowaniu dwóch leków przez sześć tygodni. W ciężkich przypadkach grupa trzech leków jest połączona z leczeniem, a czas trwania samej terapii wzrasta. Wszystko jest bardzo indywidualne i zależy od charakterystyki przebiegu choroby.

Medycyna ludowa

Możliwe jest leczenie zgagi, refluksu i nadkwasoty za pomocą środków ludowej. Pomagają przede wszystkim obniżyć kwasowość żołądka i tym samym złagodzić stan tych chorób. Najbardziej skuteczne są:

  • Herbata ziołowa
  • Sok ziemniaczany
  • Ziarna pszenicy.

Zbiór ziół przygotowuje się z kwiatów rumianku (20 g), siemienia lnianego (20 g), liści melisy (10 g) i korzenia lukrecji (10 g). Wszystkie składniki kruszy się i miesza razem, a następnie zalewa z 1 litrem wrzącej wody. Zaparzenie trwa około dziesięciu minut. Kiedy napar jest gotowy, należy go przyjmować cztery razy dziennie w 5 ml przez dwa tygodnie.

Sok z surowych ziemniaków ma również działanie terapeutyczne w refluksie zapalenia przełyku. Należy go za każdym razem przyjmować przed posiłkami. Zamiast soku można użyć tartego surowego ziemniaka, którego kleik musi być spożywany na pusty żołądek. Takie leczenie trwa do zaniku wszystkich objawów choroby. Jednak ziarna pszenicy mogą natychmiast złagodzić stan przy zgadze i refluksie żołądka. Należy przyjmować dwie łyżki dziennie, po zalaniu ziarna wrzącą wodą.

Źródło: http://medycyna.biz.pl/