Domy przyszłości

Coraz szersze kręgi popularności zdobywają idea związane z ochroną środowiska naturalnego i zmniejszania swojego odcisku węglowego. W te idee świetnie wpisuje się budownictwo pasywne.

Dlaczego domy pasywne są przyszłością

W czasach,w których zasoby naturalne i wszelkie kopaliny są już na wykończeniu, a dodatkowo spalanie węgla kamiennego, węgla brunatnego, drewna, olejów opałowych generuje duże zanieczyszczenie środowiska coraz popularniejsze są domy pasywne. Są to budynki, które poprzez doskonałą izolację przegród zewnętrznych oraz maksymalne zminimalizowanie zużycia ciepła świetnie wpisują się w trend ochrony środowiska. Domy takie są coraz popularniejsze, a wszelkie normy prawne wprowadzane przez Unię Europejską sprzyjają powstawaniu tego typu budowli. Dodatkową zaletą domów pasywnych jest ich niski koszt eksploatacji, co wynika z faktu, że są zasilane zazwyczaj odnawialnymi źródłami energii, które są darmowe i przyjazne środowisku.

Ogrzewanie domów pasywnych

Domy pasywne zazwyczaj nie są ogrzewane standardowymi metodami, ponieważ ze względu doskonałej izolacji nie potrzebują dużych źródeł ciepła. Bardzo często wystarczające jest ciepło pochodzące z pracujących urządzeń oraz sprzętu znajdującego się w budynku lub funkcjonowania osób mieszkających i przebywających w domu pasywnym. Zazwyczaj są one wyposażone w ogrzewanie podłogowe lub grzejniki, które posiadają ciepło z pompy ciepła lub innych odnawialnych źródeł energii. Ogrzewanie domu pasywnego, który został poprawnie skonstruowany oraz zaprojektowany jest proste i przyjazne środowisku, a koszty są zdecydowanie niższe niż w przypadku standardowych budynków.

Zastosowane elementy w domach pasywnych

Domy pasywne często są stworzone z naturalnych materiałów takich jak drewno, kamień i piasek oraz są w kolorach, które dobrze pochłaniają światło. Dachy domów są zazwyczaj czarne, ponieważ ten kolor świetnie pochłania ciepło słoneczne. Częstym elementem pasywnego budynku są okna pasywne, które są skonstruowane w specjalny sposób, tak aby izolowały jak najwięcej ciepła. Są one zwykle głębsze niż standardowe okna i posiadają więcej komór. Zastosowanie takich okien skutecznie zapobiega utratą ciepła i przenikaniu ziemnego powietrza do wnętrza budynku.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm