kaszel u dziecka

Warto  jest wiedzieć, że nie każdy kaszel u dziecka jest objawem przeziębienia lub grypy. Najlepiej jest więc zastanowić się co może być przyczyną pojawienia się kaszlu. I przede wszystkim czy jest to kaszel suchy czy jednak mokry.

Bądź czujna!

Przede wszystkim musimy określić czy jest to kaszel suchy czy jednak mokry. Następnie musimy sprawdzić czy nie występują żadne inne objawy takie jak: gorączka, bóle gardła, katar . Jeżeli takie się pojawiają to mogą wskazywać na infekcję górnych dróg oddechowych lub początki innej choroby zakaźnej. Jeśli nasze dziecko zaczyna kaszleć kiedy pojawia się wokół niego pies lub kot to najprawdopodobniej jest to reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Powikłaniem nieleczonej alergii jest najczęściej astma, która jest o wiele groźniejsza dla zdrowia a także trudniejsza w leczeniu.

Kaszel suchy a kaszel mokry – jak go odróżnić i leczyć

Kaszel suchy najczęściej występuje w momencie, przesuszenia i podrażnienia błony śluzowej gardła. Może on również wystąpić w trakcie infekcji wirusowej czy bakteryjnej  naszych górnych dróg oddechowych. Suchy kaszel mogą wywołać: suche powietrze w pomieszczeniu, drażniący zapach perfum czy odświeżacza do powietrza, kurz na meblach. Suchy kaszel może także wskazywać na stan zapalny tchawicy, zapalenie krtani i oskrzeli. Pamiętajmy, że w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem. Kaszel suchy po upływie około 48 godzin zamienia się w kaszel mokry. Charakteryzuje się on występowaniem zalegającej wydzieliny, może on się utrzymywać nawet do kilkunastu dni a nawet tygodni.

sposoby na kaszel które pomogą

W takiej sytuacji powinniśmy natychmiast odstawić syropy przeciwkaszlowe i zacząć podawać syropy wykrztuśne. Pomagają one dziecku pozbyć się flegmy z dróg oddechowych. Należy pamiętać, że syropy te powinniśmy podawać dziecku tylko do godziny 18. Kaszel mokry u dziecka natomiast bardzo często jest objawem zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc. Nieleczenie obu tych chorób może wiązać się z groźnymi powikłaniami, należy więc udać się do lekarza. Ten zaleca środki rozrzedzające zalegającą wydzielinę.

Leczenie domowymi metodami

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Aby dziecku  oddychało się lepiej powinniśmy zaopatrzyć się w profesjonalny nawilżacz lub jonizator powietrza. Dodatkowo warto jest podawać dziecku duże ilości rozgrzewających herbatek. Na przykład z syropem z czarnego bzu i miodu. Warto jest również wykonywać popularne inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Dodatkowo możemy delikatnie oklepywać plecy malucha. Zbyt intensywne zapachy a także dym papierosowy również mogą wywoływać uporczywy kaszel u dzieci. Kiedy do kaszlu dochodzą  inne objawy: gorączka, duszności, powiększone węzły chłonne to musimy skonsultować się z pediatrą, który prawdopodobnie zastosuje odpowiednią antybiotykoterapię.