Czy spawanie może być męskim hobby?

Nie da się ukryć, że zdecydowana większość mężczyzn lubi czasem ubrudzić ręce, stoczyć zmaganie z jakimś zepsutym mechanizmem i w efekcie poczuć zwycięstwo nad ujarzmionym otoczeniem. Doskonałym przykładem takiego zajęcia są wszelkie naprawy samochodowe, budowanie konstrukcji metalowych oraz wszystkie zajęcia do których potrzeba trochę siły, elektryki lub ognia. Takim typowo męskim zajęciem jest właśnie spawanie. Warto przyjrzeć się temu interesującemu zajęciu dokładniej i zadbać o odpowiedni sprzęt i bezpieczeństwo.

Jak wygląda spawanie?

Na pewno ze spawaniem już niejednokrotnie mieliśmy w życiu do czynienia i nie trzeba specjalnie tłumaczyć o co chodzi i jak to działa. Warto jednak uświadomić sobie jak działają niektóre akcesoria spawalnicze, dla większej świadomości i komfortu pracy. Zadać sobie pytanie, jakiego rodzaju metal będzie spawany oraz jakiej techniki użyjesz? Spawać można metodą MIG/MAG (migomatem), lub metodą TIG – bardziej precyzyjną. W przypadku tej pierwszej metody MIG, jest to spawanie metodą topliwą, w osłonie gazów, gdzie nawinięty na szpulę drut elektrodowy jest podawany za pomocą podajnika drutu do obszaru spawania.  Stabilizacja materiału przydaje się szczególnie przy większych przedmiotach do spawania. Topiony metal, krzepnąc, tworzy spoinę łączącą obydwa materiały. W przypadku spawania małych elementów metalowych bardziej poręczna jest metoda TIG, gdzie za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej można łączyć metale nadtapiając ich brzegi. Ewentualny dodatkowy materiał łączący podaje się wtedy ręcznie.

Czego konkretnie potrzebujesz?

Poza odpowiednią elektrodą MIG/MAG bądź TIG, oczywiście jest cały szereg akcesoriów wspomagających pracę lub pełniących funkcje ochronne. Z rzeczy teoretycznych warto znać też podstawowe parametry napięcia prądu, napięcia łuku lub potrzebnej prędkości spawania. Jest od tego też specjalna literatura. Z rzeczy praktycznych po prostu zaopatrzyć się w akcesoria spawalnicze. Od kabli spawalniczych, osłon na kable i końcówek gazowych zaczynając, po takie jak koce spawalnicze, zapewniające doskonałą termoochronę, masek i kurtyn spawalniczych. Przydatne mogą się okazać podajniki drutu, 2-rolkowe lub 4-rolkowe, w zależności od potrzeb. Tam gdzie jest potrzebne konkretne napięcie elektryczne nie obędzie się również bez zacisków. W te również warto się zaopatrzyć. Każdy zainteresowany tematem z łatwością zdobędzie wszystkie te elementy w sklepie internetowym.

Dla tych którzy chcieliby rozwijać pasje związane ze spawaniem są też przewidziane kierunki kształcenia.

To nie nowina, że aby zawodowo wykonywać pracę spawacza potrzebne są odpowiednie kwalifikacje, ukończenie kursu specjalistycznego z zakresu zagrożeń oraz skończenie szkoły ponadpodstawowej o profilu ogólnym lub posiadanie tytułu kwalifikacyjnego (technik lub rzemieślnik). Dla zainteresowanych bardziej precyzyjną i podobną formą pracy, jaką jest lutowanie też znajdą się zaskakująco ciekawe kierunki studiów. Można rozwijać swoje zdolności przy projektowaniu i tworzeniu biżuterii, wówczas w grę wchodzi bardzo precyzyjne lutowanie. Praca z narzędziami, piłkami lub palnikami gazowymi daje podobną satysfakcję. A w Polsce taki kierunek jak projektowanie biżuterii i złotnictwo funkcjonuje na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, oraz w liceach plastycznych o specjalnym profilu, np. w Częstochowie. Można więc połączyć przyjemne z pożytecznym.