ból brzucha w ciąży

Ból brzucha u ciężarnych kobiet wywołuje lęk i obawę o zdrowie nienarodzonego dziecka. Nie zawsze musi on być groźny, jednak każde niepokojące objawy należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ból brzucha w początkowej fazie ciąży

Bóle brzucha kobiet, które dopiero dowiedziały się o ciąży to zjawisko w pełni naturalne.

Dzieje się tak dlatego, że narządy rodne kobiety są bardziej wrażliwe i czułe niż przed ciążą, otrzymują większą dawkę krwi co wywoływać może bóle w podbrzuszu. Macica zwiększa swoją objętość aby w niedługim czasie mogło zmieścić się w niej dziecko wraz z łożyskiem i wodami płodowymi. Jej nagły rozrost powoduje bóle w pachwinach, często również naciska na inne narządy wewnętrzne czego objawem są bóle brzucha.

To właśnie w pierwszym trymestrze ciąży ryzyko poronienia jest największe – w przypadkach odczuwania silnego bólu natychmiast skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, w ten sposób możesz uratować swoje nienarodzone dziecko!

Ból promieniujący na cały brzuch, któremu dodatkowo towarzyszą skurcze oraz krwawienie z dróg rodnych często świadczy o poronieniu!

Skurczowe bóle żołądka oraz ciemne wodniste krwawienia są oznaką wystąpienia ciąży pozamacicznej – w tym przypadku niestety nie można uratować płodu. Ciąża tego typu jest bardzo groźna dla zdrowia i życia kobiety dlatego im szybciej zostanie wykryta tym lepiej!

Drugi trymestr ciąży

Dolegliwości związane z bólem brzucha w drugim trymestrze ciąży nie są groźne. Nie należy obawiać się o wczesne poronienie a poronienia późne występują bardzo rzadko. Jednak wszystkie skurczowe bóle brzucha w połączeniu z silnym krwawieniem, pojawiające się między 12 a 24 tygodniem ciąży należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym.

co może oznaczać ból brzucha w czasie ciąży

Powody dla których pojawia się ból brzucha podczas ciąży

  • bóle więzadeł – często towarzyszom kobietom w drugim trymestrze ciąży, spowodowane są powiększaniem się macicy, w tym przypadku bóle są przewlekłe, ostre lub tępe, możemy odczuwać także nieprzyjemne kłucie w momencie zmiany pozycji siedzenia, leżenia;
  • zaparcia – wytwarzany w dużych ilościach progesteron znacznie spowalnia procesy trawienne, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta. Należy pić dużo wody mineralnej, wzbogacić swoje posiłki w drogocenny błonnik i ćwiczyć. Ćwiczenia powinny być dostosowane do Twoich potrzeb i możliwości, idealne będą te polecane tylko i wyłącznie kobietom w ciąży.
  • skurcze Braxtona-Hicksa – te dla wielu kobiet są bardziej denerwujące niż bolesne. Objawem jest napinanie się I twardnienie brzucha. Według lekarzy ginekologów jeżeli występujące skurcze w żadnym wypadku nie utrudniają Ci wykonywania prostych codziennych czynności przy czym nie występują żadne inne dodatkowe niepokojące objawy są to właśnie skurcze Braxtona-Hicksa.

Trzeci trymestr ciąży  – zwiastowanie szybszego porodu

Bóle brzucha w trzecim trymestrze mogą być sygnałem to tego, że niedługim powitasz na świecie swoją pociechę. Przedwczesny poród charakteryzuje się również silnymi bólami w dolnej części pleców, bólami w obrębie miednicy a także biegunką; pojawia się także pewien dyskomfort w okolicach brzucha – jest to zupełnie naturalne uczucie

Kopanie dziecka może również powodować bóle brzucha!