Co to jest NATO?

Często słyszymy w telewizji lub w rozmowach jakieś słowo bądź skrót, którego znaczenia nie znamy. Często w mediach przewija się nazwa NATO. Co to jest NATO?

NATO to skrót od North Atlantic Treaty Organization, polska nazwa tej organizacji to Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego lub Sojusz Północnoatlantycki. Jest to układ wojskowy, zapoczątkowany kilkadziesiąt lat temu. Jego głównym zadaniem była obrona przed działaniami Związku Radzieckiego, natomiast po upadku ZSRR, NATO pełni rolę stabilizacyjną, starając się zapobiegać rozwojowi konfliktów na świecie. Do NATO należy obecnie 29 państw, w tym najważniejsze państwa Europejskie, a także USA i Kanada. Do NATO należy również Polska. Państwa przystępujące do NATO muszą przestrzegać pewnych reguł. Dołączenie do sojuszu jest dobrowolne. Pakt Północnoatlantycki wzmacnia poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców słabszych państw, ponieważ w razie agresji z zewnątrz, pozostałe państwa NATO muszą udzielić takiemu państwu pomocy.

Szwecja nie jest państwem członkowskim sojuszu, jednak ma status państwa goszczącego. Oznacza to, że mimo braku członkostwa w sojuszu, w razie potrzeby to państwo jest gotowe udzielić swojego terytorium na działania prowadzone przez wojska należące do paktu.

Stany Zjednoczone, za pomocą NATO dbają o bezpieczeństwo w Europie środkowo-wschodniej. Polska leży na wschodniej flance NATO, w naszym kraju powstały bazy NATO, w których na stałe stacjonują amerykańscy żołnierze, gotowi do reakcji w razie pojawienia się zagrożenia.

http://www.miedzycechowy.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCo zawiera błonnik
Następny artykułŻywa wiara

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here