Chirurgiczna korekcja wzroku

Osoby zmęczone noszeniem okularów i szkieł kontaktowych mogą rozwiązać swój problem. Chirurgiczna korekcja wzroku pozwala na stałe odzyskać ostrość widzenia. Wyjaśniamy czym są soczewki fakijne, jak działają i komu można je wszczepić!

Soczewki fakijne – co to jest?

Soczewki fakijne to syntetyczne soczewki wewnątrzgałkowe. Są wykonane z elastycznego, całkowicie neutralnego tworzywa. Ich wytrzymałość szacuje się na 50 lat. Umieszcza się je pomiędzy tęczówką a naturalną soczewką. Zabieg daje efekt wszczepienia idealnie dopasowanego szkła kontaktowego, dlatego na stałe koryguje wadę wzroku.

Metoda ta świetnie sprawdza się w przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Jest coraz popularniejszą alternatywą dla laserowych zabiegów, które powodują nieodwracalne zmiany w rogówce i nie są dostępne dla wszystkich pacjentów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.przytulmniemamo.pl/laserowa-korekcja-wzroku-czy-jest-bezpieczna/.

Wszczepienie soczewki fakijnej – wskazania i przeciwskazania

Chirurgiczna korekcja wzroku przy pomocy soczewek fakijnych nie zawsze może zostać wykonana. Zwykle procedura jest dostępna tylko dla osób w wieku od 18 do ok. 55 lat. Z wiekiem naturalna soczewka traci elastyczność, co powoduje kłopoty z widzeniem przedmiotów w bliży. Implanty nie mogą korygować naturalnie pogłębiającej się prezopii.

Wszczepienie soczewki fakijnej jest najczęściej wykonywane na osobach w dobrym stanie zdrowia, z trwałą, stabilną wadą wzroku. Procedura może pomóc nawet w poważnych przypadkach, ale tylko w określonych granicach. Zwykle da się wyleczyć krótkowzroczność do –25 dioptrii, dalekowzroczność do +13 dioptrii oraz astygmatyzm do 6 dioptrii. Więcej informacji o soczewkach fakijnych można znaleźć na stronie: https://www.kliniki.pl/wszczepienie-soczewki-fakijnej/.

Chirurgiczna korekcja wzroku za pomocą soczewek fakijnych

Zabieg wszczepienia soczewek fakijnych nie trwa długo i jest bezbolesny. Operuje się tylko jedno oko, a po dwóch tygodniach – drugie. Stosuje się znieczulenie miejscowe, rzadziej ogólne.

Okulista podaje zastrzyk lub aplikuje specjalne krople. Następnie wykonuje 2-mlimetrowe nacięcie na krawędzi rogówki, by wprowadzić zwiniętą soczewkę. Ta zostaje umieszczona pomiędzy tęczówką i naturalną soczewką. Sama się rozwija, po czym przyjmuje odpowiedni kształt.

Rogówka samoistnie się zasklepi, dlatego nie zakłada się żadnych szwów. Po zabiegu konieczna jest kilkugodzinna obserwacja. Zaleca się też wizyty kontrolne oraz odpowiednią rekonwalescencję.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.