Biegunka, inaczej zwana rozwolnieniem, stanowi jeden z najczęstszych symptomów chorób natury gastrycznej. Brak odpowiednio szybkiej reakcji może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym odwodnienia. Kilka ważnych faktów na temat tego rodzaju zaburzeń trawiennych dowiesz się z poniższych fragmentów naszego wirtualnego informatora.

Rozmaitość powodów


W aptece, a nawet tradycyjnym supermarkecie, odnaleźć można całą masę preparatów farmakologicznych, które stanowią skuteczne środki na biegunkę. To, co ostatecznie trafi do sklepowego koszyka, a następnie do naszego żołądka, zdecydowanie powinno być jednak uzależnione od bezpośredniej przyczyny męczącego nas rozwolnienia. Podłożem charakteryzowanych nieprawidłowości jelitowych mogą być natomiast tak stany chorobowe, jak i przeróżne infekcje, a nawet bodźce psychiczne i emocjonalne. Niekiedy stoją za tym również czynniki neurowegetatywne, które przyczyniają się w dużym stopniu do zwiększenia pracy jelit, czyli wzmagania perystaltyki, co wywołuje ostre i przynoszące spory dyskomfort stany zapalne. Biegunki to uporczywa dolegliwość, z jaką wielokrotnie zmagają się pacjenci z zespołem jelita drażliwego. Jeżeli zaś wspomniane wyżej schorzenia są nam obce, pojedyncze przypadki występowania biegunek być może wiążą się z silnym stresem, zatruciem endotoksynami bakteryjnymi, czy też wirusami – zwłaszcza gdy chodzi o zakażenie rotawirusami, co potocznie określa się mianem grypy żołądkowej. Wreszcie za intensywne wizyty w toalecie odpowiadają kłopoty alergiczne, wahania hormonalne bądź poważna w swych skutkach choroba Leśniowskiego-Crohna.

Konkretne rozpoznanie


O tym, kiedy pora, by sięgnąć po skuteczne środki na biegunkę przesądza kilka standardowych oznak. Po pierwsze, kał przestaje być uformowany, a zaczyna przybierać postać płynną. Po drugie, do wypróżnień dochodzi minimum trzy razy w ciągu doby, a z reguły znacznie częściej. Przy mocnym podrażnieniu, dodatkowo stolec może być pełen ropy, a czasem zawiera nawet i krew. Nienaturalne wizyty w toalecie, które powinny być sygnałem alarmowym, że coś z naszym organizmem jest nie tak jak być powinno, to towarzyszące rozwolnieniu mdłości, nudności, wymioty, uczucie zmęczenia, osłabienia, nierzadko gorączka, albo stan podgorączkowy oraz silne bóle w dolnej partii brzucha. Zanim zaczniemy rozważać, jaka choroba nas dopadła, wywołując biegunkę, pomyślmy, czy aby na pewno nie jest to skutek uboczny zastosowania medykamentów, lub co gorsze – ich przedawkowania.

Kilka możliwych rodzajów


Rozwolnienie jest terminem bardzo ogólnym, niejednoznacznym, co wynika z faktu, iż wyróżnia się wiele typów tej uporczywej dolegliwości. W konsekwencji tego warto wspomnieć także o szeregu rozmaitych skutecznych środków na biegunkę. Do najpowszechniejszych i zarazem najczęściej występujących jej rodzajów zalicza się biegunkę wydzielniczą, której powodem jest z reguły gronkowiec, biegunkę poantybiotykową, która pojawia się z powodu załamania równowagi flory bakteryjnej w jelitach, a także biegunkę osmotyczną, jaka z kolei wynika z nadwrażliwości organizmu na wielorakie produkty spożywcze, w tym przeważnie gluten oraz nabiał krowi. Jeszcze czymś innym jest natomiast biegunka wysiękowa stanowiąca objaw dużo poważniejszego schorzenia. W tym wypadku stolec posiada śluz, białko bądź krew.