wtorek, Lipiec 17, 2018

NIKE Air Force – narodziny słynnej marki

0
air force

Rynek butów i odzieży sportowej jest zdominowany przez kilka firm, których logo jest rozpoznawalne na całym świecie. Każda z nich istnieje już od wielu lat i wciąż udoskonala swoje produkty. Czołowe marki stale współpracują z najlepszymi projektantami, którzy biorą pod uwagę wszystkie sugestie fizjoterapeutów oraz sportowców, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Każdy z nas kojarzy charakterystyczne logo przypominające pojedyncze skrzydło. Tak, to marka Nike, która jest obecna rynku i jednocześnie w naszych szafach od dekad. Firma zaczynała od prostych modeli butów, a dzisiaj tworzy zaawansowaną linię Air Force. Jak do tego doszło i jaka była droga przedsiębiorstwa do takiego sukcesu?

Przyjaźń sportowa

Początki marki Nike wiążą się ze spotkaniem dwóch ogromnych wielbicieli sportu. Kiedy spotyka się dwóch pasjonatów, a dodatkowo jeden z nich ma nosa do interesów, wówczas musi z takiego tandemu wyjść coś spektakularnego. Tak oto wyglądały początki jednej z najważniejszych marek sportowych obecnego rynku. Ale po kolei…

Historia

Początkiem było spotkanie Billa Bowermana z Philem Knightem na oregońskim uniwersytecie. Bill był wówczas trenerem sekcji lekkoatletycznej, zaś Phil uwielbiał biegać i studiował kierunek biznesowy. Panowie dość szybko się zaprzyjaźnili, a ze wspólnej pasji powstał pomysł na firmę. Obaj chcieli dostarczać sportowcom jak najlepsze obuwie, które spełniałoby oczekiwania każdego z nich. Zanim jednak powstały słynne Air Force, skromne przedsiębiorstwo musiało przejść długą drogę.

Japońska współpraca

Początkowo firma zajmowała się handlem sprowadzanych z Japonii butów. Skromny biznes nazywał się wówczas Blue Ribbon, a za magazyn służył garaż lub samochód. Ciężka praca opłaciła się – już dwa lata później pojawił się pierwszy sklep stacjonarny z prawdziwego zdarzenia.

Narodziny marki

Przełom nastąpił w 1971 roku, kiedy to panowie postanowili zakończyć import obuwia z Japonii i zajęli się projektowaniem własnych modeli. Nowa droga wymagała oczywiście nowych rozwiązań, dlatego założyciele marki musieli postawić firmę od początku. Nazwę wymyślił jeden z szeregowych pracowników. Z kolei logo było wybrane na szybko i niespecjalnie podobało się właścicielom firmy. Jednak czas gonił, dlatego Bill i Phil nie kręcili zbytnio nosem – zapłacili w sumie 35 dolarów za logo, które dzisiaj warte jest miliony. Z biegiem czasu biznesmeni doskonalili swoje pomysły na buty – zaczynając od modeli na grubej podeszwie, kończąc na znanych dzisiaj Air Force.

Spadek cukru we krwi – powód do zmartwienia

0
spadek cukru we krwi

Niski poziom cukru we krwi to inaczej hipoglikemia lub, bardziej potocznie, niedocukrzenie. Występuje wtedy, kiedy cukrzyca nie jest wystarczająco dobrze kontrolowana i poziom cukru spada poniżej normy. Jeśli ten stan nie jest leczony, może zagrażać zdrowiu i życiu chorego. Niedocukrzenie sprawia, że mózg nie otrzymuje wystarczającej ilości glukozy aby funkcjonować, co może doprowadzić do poważnych komplikacji. Znając możliwe przyczyny niedocukrzenia, będziesz w stanie lepiej kontrolować swoją cukrzycę i zapobiegać niebezpiecznym wahaniom cukru we krwi.

Spadek cukru we krwi – powód do zmartwienia

Często się zdarza u wielu osób, że po posiłku zaczynają się zawroty głowy, ogólne osłabienie czy chęć drzemki. Objawy te mogą świadczyć o hipoglikemii. To stan, w którym stężenie cukru we krwi spada poniżej normy. U zdrowego człowieka zazwyczaj powinno być to 140 mg/dl, natomiast problem zaczyna się gdy osiąga mniej niż 55 mg/ dl.

Kogo spotyka dany problem?

Spadek cukru we krwi po posiłku, najczęściej występuje u osób które: chorują na cukrzycę, w jej początkowym stadium, po resekcji żołądka, u pacjentów z zaburzeniami wypróżniania żołądkowego lub na skutek różnego rodzaju problemów genetycznych. Objawów tych, nie należy traktować pobłażliwe. Zazwyczaj mają charakter nawracający . Pojawiają się pod wpływem niezdrowego trybu życia: nadużywania różnego rodzaju środków, braku aktywności fizycznej, nieprawidłowego przyjmowania insuliny we wskazanych dawkach przez lekarza, spożycia alkoholu. Jest to bardzo poważny objaw, oraz jego powikłaniem może być cukrzyca.

przyczyny niedocukrzenia i jak mu zaradzić

Co należy zrobić w przypadku tak niskiego cukru?

W skrajnych przypadkach, jeśli cukier spadnie poniżej 20 mg/ dl , należy wezwać pogotowie. Przede wszystkim trzeba się uspokoić, usiąść na chwilę i zjeść coś słodkiego. Najlepsza w tym wypadku będzie cola, kostka cukru. Po zjedzeniu, należy poczekać 15 minut. Jeśli sytuacja, nie ulegnie poprawie czynność należy powtórzyć. Ważne, aby mieć przy sobie zawsze coś słodkiego. Warto zwrócić uwagę na przekąski, które podnoszą poziom cukru. Najbardziej skuteczna jest coca-cola, wystarczy tylko połowa szklanki. Cztery kostki cukru. Czekolada, oraz batony nie będą w tym wypadku zbyt pomocne. Poza cukrem, zawierają różnego rodzaju substancje, w tym tłuszcz, który będzie spowalniał proces przyswajania. Aby zapobiegać spadkowi poziomu cukru, należy przede wszystkim spożywać regularnie posiłki zalecone przez dietetyka, nie poleca się diety ubogiej w węglowodany, należy starać się o jak największą aktywność fizyczną. Oczywiście, po odpowiedniej konsultacji z dietetykiem, oraz należy również nie podejmować żadnego sportu na czczo. W tym wypadku wysiłek doprowadzi tylko do wycieńczenia organizmu. Należy również ograniczyć spożywanie alkoholu. Kilka lampek wina do obiadu nie wpływa zbyt korzystanie na zdrowie, wręcz przeciwnie powoduje szybszy spadek cukru, szczególnie po uprawianiu sportu. Bezpieczna porcja alkoholu to 20 g dla kobiety, a 30 dla mężczyzny. Najlepiej łącznie z posiłkiem. Konsekwencje nie przestrzegania zasad mogą być bardzo poważne. Może dojść do uszkodzenia stawów, a nawet chorób skóry.

3 powody, dla których będziesz chciał usiąść za kierownicą Abartha 595 Elaborabile

0
3 powody, dla których będziesz chciał usiąść za kierownicą Abartha 595 Elaborabile

W tym niewielkim, ale jakże dynamicznym samochodzie kryje się więcej, niż mógłbyś sobie wyobrazić. To najlepsze wyjście dla kogoś, kto pragnie rozpocząć przygodę ze sportowym autem, ale jednocześnie chce postawić na styl i funkcjonalność. Przekonaj się, co możesz zyskać, wsiadając za kierownicą ulepszonej wersji Abartha 595.

Domowe sposoby na dokuczliwy kaszel u dziecka

0
kaszel u dziecka

Warto  jest wiedzieć, że nie każdy kaszel u dziecka jest objawem przeziębienia lub grypy. Najlepiej jest więc zastanowić się co może być przyczyną pojawienia się kaszlu. I przede wszystkim czy jest to kaszel suchy czy jednak mokry.

Bądź czujna!

Przede wszystkim musimy określić czy jest to kaszel suchy czy jednak mokry. Następnie musimy sprawdzić czy nie występują żadne inne objawy takie jak: gorączka, bóle gardła, katar . Jeżeli takie się pojawiają to mogą wskazywać na infekcję górnych dróg oddechowych lub początki innej choroby zakaźnej. Jeśli nasze dziecko zaczyna kaszleć kiedy pojawia się wokół niego pies lub kot to najprawdopodobniej jest to reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Powikłaniem nieleczonej alergii jest najczęściej astma, która jest o wiele groźniejsza dla zdrowia a także trudniejsza w leczeniu.

Kaszel suchy a kaszel mokry – jak go odróżnić i leczyć

Kaszel suchy najczęściej występuje w momencie, przesuszenia i podrażnienia błony śluzowej gardła. Może on również wystąpić w trakcie infekcji wirusowej czy bakteryjnej  naszych górnych dróg oddechowych. Suchy kaszel mogą wywołać: suche powietrze w pomieszczeniu, drażniący zapach perfum czy odświeżacza do powietrza, kurz na meblach. Suchy kaszel może także wskazywać na stan zapalny tchawicy, zapalenie krtani i oskrzeli. Pamiętajmy, że w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem. Kaszel suchy po upływie około 48 godzin zamienia się w kaszel mokry. Charakteryzuje się on występowaniem zalegającej wydzieliny, może on się utrzymywać nawet do kilkunastu dni a nawet tygodni.

sposoby na kaszel które pomogą

W takiej sytuacji powinniśmy natychmiast odstawić syropy przeciwkaszlowe i zacząć podawać syropy wykrztuśne. Pomagają one dziecku pozbyć się flegmy z dróg oddechowych. Należy pamiętać, że syropy te powinniśmy podawać dziecku tylko do godziny 18. Kaszel mokry u dziecka natomiast bardzo często jest objawem zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc. Nieleczenie obu tych chorób może wiązać się z groźnymi powikłaniami, należy więc udać się do lekarza. Ten zaleca środki rozrzedzające zalegającą wydzielinę.

Leczenie domowymi metodami

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza. Aby dziecku  oddychało się lepiej powinniśmy zaopatrzyć się w profesjonalny nawilżacz lub jonizator powietrza. Dodatkowo warto jest podawać dziecku duże ilości rozgrzewających herbatek. Na przykład z syropem z czarnego bzu i miodu. Warto jest również wykonywać popularne inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Dodatkowo możemy delikatnie oklepywać plecy malucha. Zbyt intensywne zapachy a także dym papierosowy również mogą wywoływać uporczywy kaszel u dzieci. Kiedy do kaszlu dochodzą  inne objawy: gorączka, duszności, powiększone węzły chłonne to musimy skonsultować się z pediatrą, który prawdopodobnie zastosuje odpowiednią antybiotykoterapię.

Czy ból brzucha w ciąży może być powodem do niepokoju?

0
ból brzucha w ciąży

Ból brzucha u ciężarnych kobiet wywołuje lęk i obawę o zdrowie nienarodzonego dziecka. Nie zawsze musi on być groźny, jednak każde niepokojące objawy należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym.

Ból brzucha w początkowej fazie ciąży

Bóle brzucha kobiet, które dopiero dowiedziały się o ciąży to zjawisko w pełni naturalne.

Dzieje się tak dlatego, że narządy rodne kobiety są bardziej wrażliwe i czułe niż przed ciążą, otrzymują większą dawkę krwi co wywoływać może bóle w podbrzuszu. Macica zwiększa swoją objętość aby w niedługim czasie mogło zmieścić się w niej dziecko wraz z łożyskiem i wodami płodowymi. Jej nagły rozrost powoduje bóle w pachwinach, często również naciska na inne narządy wewnętrzne czego objawem są bóle brzucha.

To właśnie w pierwszym trymestrze ciąży ryzyko poronienia jest największe – w przypadkach odczuwania silnego bólu natychmiast skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, w ten sposób możesz uratować swoje nienarodzone dziecko!

Ból promieniujący na cały brzuch, któremu dodatkowo towarzyszą skurcze oraz krwawienie z dróg rodnych często świadczy o poronieniu!

Skurczowe bóle żołądka oraz ciemne wodniste krwawienia są oznaką wystąpienia ciąży pozamacicznej – w tym przypadku niestety nie można uratować płodu. Ciąża tego typu jest bardzo groźna dla zdrowia i życia kobiety dlatego im szybciej zostanie wykryta tym lepiej!

Drugi trymestr ciąży

Dolegliwości związane z bólem brzucha w drugim trymestrze ciąży nie są groźne. Nie należy obawiać się o wczesne poronienie a poronienia późne występują bardzo rzadko. Jednak wszystkie skurczowe bóle brzucha w połączeniu z silnym krwawieniem, pojawiające się między 12 a 24 tygodniem ciąży należy bezzwłocznie skonsultować z lekarzem prowadzącym.

co może oznaczać ból brzucha w czasie ciąży

Powody dla których pojawia się ból brzucha podczas ciąży

  • bóle więzadeł – często towarzyszom kobietom w drugim trymestrze ciąży, spowodowane są powiększaniem się macicy, w tym przypadku bóle są przewlekłe, ostre lub tępe, możemy odczuwać także nieprzyjemne kłucie w momencie zmiany pozycji siedzenia, leżenia;
  • zaparcia – wytwarzany w dużych ilościach progesteron znacznie spowalnia procesy trawienne, dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta. Należy pić dużo wody mineralnej, wzbogacić swoje posiłki w drogocenny błonnik i ćwiczyć. Ćwiczenia powinny być dostosowane do Twoich potrzeb i możliwości, idealne będą te polecane tylko i wyłącznie kobietom w ciąży.
  • skurcze Braxtona-Hicksa – te dla wielu kobiet są bardziej denerwujące niż bolesne. Objawem jest napinanie się I twardnienie brzucha. Według lekarzy ginekologów jeżeli występujące skurcze w żadnym wypadku nie utrudniają Ci wykonywania prostych codziennych czynności przy czym nie występują żadne inne dodatkowe niepokojące objawy są to właśnie skurcze Braxtona-Hicksa.

Trzeci trymestr ciąży  – zwiastowanie szybszego porodu

Bóle brzucha w trzecim trymestrze mogą być sygnałem to tego, że niedługim powitasz na świecie swoją pociechę. Przedwczesny poród charakteryzuje się również silnymi bólami w dolnej części pleców, bólami w obrębie miednicy a także biegunką; pojawia się także pewien dyskomfort w okolicach brzucha – jest to zupełnie naturalne uczucie

Kopanie dziecka może również powodować bóle brzucha!

 

Biegunka ze lęku – jak przeciwdziałać biegunce z nerwów

0
biegunka ze stresu

Stres uderza w żołądek. Istotne owego objawy to nacisk, palenie w dołku, czasem biegunka lub mdłości. Można łagodzić je środkami gastrycznymi. Jeśli nie zlikwidujemy prawdziwej podstawy dolegliwości, czy nie zapanujemy nad stresem, kłopoty powrócą ze zdwojoną siłą. Jeśli jesteśmy zdenerwowani lub przestraszeni, mózg daje tę wiedzę do wszystkich chrząstek i organów. To rodzaj alarmu: przygotujcie się do odparcia wroga! We krwi rozwija się stopień adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Także narasta zapotrzebowanie komórek, uruchamiane są więc zapasy paliwa, oraz tym samym narasta stężenie glukozy. Wszystko po to, żeby przetrwać. Jeśli niebezpieczeństwo nie trwa długo, taka mobilizacja organizmu nie pozostawia po sobie śladu. Odmiennie się dzieje, gdy zawsze jesteśmy w stresie i nie potrafimy nad nim zapanować. Na skutek uczącego się podniesionego poziomu adrenaliny i kortyzolu obniża się odporność organizmu, narasta rozciągnięcie mięśniowe, niebezpiecznie rozwija się ciśnienie krwi i zwiększa się niebezpieczeństwo choroby serca. Natomiast jako pierwszy wyniki lęku czuje żołądek. Wyściełająca go błona śluzowa staje się bardzo wrażliwa na funkcjonowanie kwasów trawiennych, jakie pod wpływem adrenaliny znajdują się w ogromniejszej ilości. Zatem odczuwamy palenie w dołku, zgagę. Im dłużej jest stres, trym większe niebezpieczeństwo, że dolegliwości, jakie pojawiają się okazjonalnie, zapiszą się. Może to dojść do choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej, nadwrażliwości jelita grubego, przewlekłych zaparć. Stres i biegunka niestety często chodzą ze sobą w parze. Dolegliwości żołądkowo-jelitowe dopadają uczniów, studentów, osoby przeżywające stres w akcji czy życiu osobistym. Natomiast sama laksacja stanowi odmienny powód lęku, bo jest niebezpieczna i często łączy się z bólami brzucha. Jak jej zaradzić? Ważną rolę odgrywa tutaj nie tylko zwalczenie samych choroby, natomiast jeszcze ich podstawy, zatem lęku. Gdy pragniesz się o tym dowiedzieć, to przeczytaj tenże artykuł.

objawem czego jest biegunka i jak z nią sobie radzić

Laksacja z nerwów – jak jej zapobiegać?

Jest mnóstwo sposobów, jakie pomagają łagodzić nieprzyjemne wyniki lęku i uniknąć biegunki ze stresu. Gdy ostatnio nie brakuje go w Twoim życiu, jak najszybciej zastosuj techniki relaksacyjne. Niezbędna jest tutaj aktywność ruchowa. Podczas ruchu Twój organizm wytwarza hormony szczęścia – endorfiny. Przekonaj się o tym i gdy nerwy przejmują kontrolę, wybierz się na spacer w zdecydowanym tempie, rower czy basen, a najlepiej uprawiaj sport powszechnie. Drugi sposób to medytacja, na którą starczy przeznaczyć tylko kilka minut rano i wieczorem. Jak to robić? Zacznij od bardzo łatwych technik, jakie ułatwią Ci odpędzić “złe” myślenia i myśli pojawiające się w Twojej głowie, np. wyobraź sobie, że kładziesz obraz na morskich falach i odpływa wraz z nimi, czy że jest z piasku i się rozsypuje lub z lodu i dzieli się. Istotne jest też wsparcie ze strony bliskich, zatem jeżeli jest Ciż niewłaściwie, spotkaj się z człowieku z rodziny czy znajomym i porozmawiaj o swoich kłopotach lub po prostu miło spędźcie okres.

Silne paznokcie – jak o nie zadbać?

0
silne paznokcie

Przebarwienia, łamliwość oraz nierówności płytki paznokciowej to sygnały, iż czegoś brakuje w Twoim systemie. Powodem kłopotów że być niewłaściwa pielęgnacja czy zła dieta.

Dostarczając stosownych substancji odżywczych organizmowi sprawimy, iż nasze paznokcie będą czyste oraz zdrowe. Jak dokładnie zadbać o silne paznokcie?

Potrzebne elementy kuracji, aby mieć silne paznokcie to:

•witamina A (nabiał, jajka, tłuste ryby, wątróbka, masło, ser),
•witaminy z grupy B (brokuły, brukselka, papryka orzeszki, pestki słonecznika, pszenica, kukurydza, banany, szpinak),
•witamina H (wątróbka, pewne grzyby (prawdziwki oraz kurki), drożdże),
•magnez (banan, jabłko, kiwi, kokos, morela, ziemniak, mięso drobiowe, marchew, pomidor, wino),
•żelazo (szpinak, jajka, grzyby, orzechy włoskie, fasolka, suszone owoce),
•wapń (jabłka, ryby, buraki, czosnek, wiśnie, kalafior, pszenica, jajka, jogurt),
•jod (ryby morskie, małże, ostrygi, mleko),
•potas (pomidory, truskawki, buraki, kapusta, cebula, kiwi, ananasy, banany, orzechy włoskie, cytryna, ogórek, marchew),
•krzem (owies, warzywa oraz owoce).

Zabiegi kosmetyczne na silne paznokcie:

olejek z kiełków pszenicy;
•Raz w tygodniu nakładaj na paznokcie maseczkę stworzoną z żółtka, łyżeczki oliwy oraz kilku kropli wyciągu z cytryny na 15 minut, po czym zmyj letnią wodą;
•Przynajmniej raz w tygodniu spraw swoim paznokciom kąpiel, do 1/4 szklanki wlej podgrzaną oliwę z oliwek oraz wymieszaj ją z kilku kroplami witaminy A oraz E , zanurz paznokcie na kilkanaście minut.

jakie sposoby na mocne i silne paznokcie

Co szkodzi paznokciom:

Jest wielu elementów, które szkodzą paznokciom, choć powszechnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Są toż przede wszystkim:
•zła dieta,
•duża wilgoć,
•mróz oraz silny wiatr,
•brak ochrony dłoni,
•promieniowanie słoneczne,
•niska czy duża gorączka,
•środki syntetyczne (proszki do prania, płyny do czyszczenia naczyń),
•acetonowe zmywacze do paznokci,
•obgryzanie (osłabia płytkę paznokciową ),
•za krótkie obcinanie (sprawia ucisk, ułatwia przenikanie bakterii pod paznokieć).
Łamliwe oraz kruche paznokcie to znak, iż jesteśmy deficyt magnezu oraz krzemu. Etiologią może stanowić też niewłaściwa pielęgnacja, za liczne stosowanie zmywaczy acetonowych i zbytnie suszenie oraz moczenie dłoni. Podłużne rowki odzwierciedlają deficyt witamin czy oznaczają stan zapalny w systemie. Poprzeczne rowki dają nam znak o przechodzeniu choroby czy dolegliwości skóry takiej jak łuszczyca. Powstają także po prostych dolegliwościach zakaźnych oraz niewłaściwie wykonanym manicurze. Rozdwajające się paznokcie często występują, jeśli niewłaściwie dbamy o paznokcie, czasem może mówić o zakażeniu grzybiczym. Przerost płytki paznokciowej niejednokrotnie jest symptomem cukrzycy. Białe plamki są oznaką schorzeń hormonalnych czy braku wapnia w systemie. Potrafią pojawić się także wskutek za mocnego wycinania skórek.
Zmiana zabarwienia paznokcia jest etiologią stosowania związków chemicznych czy stosowania preparatów:
– blade paznokcie to niejednokrotnie oznaka słabego krążenia krwi,
– paznokcie w kolorze niebieskim to skutek powstawania w systemie toksycznej substancji,
– płytka w kolorze zielonym, to znak obecności bakterii beztlenowych.
Zanik płytki paznokciowej znaczy stan zapalny, choć może toż być też symptom wrodzony.

Samochodem po Polsce. Internetowy przewodnik od Mazdy

0

Weekendowe podróże swoim autem mogą okazać się wspaniałą przygodą nie tylko dla młodych, ale również nieco starszych kierowców. Polska turystyka wbrew pozorom ma bardzo wiele do zaoferowania.

Biegunka – nie bagatelizuj, lecz

0

Biegunka, inaczej zwana rozwolnieniem, stanowi jeden z najczęstszych symptomów chorób natury gastrycznej. Brak odpowiednio szybkiej reakcji może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, w tym odwodnienia. Kilka ważnych faktów na temat tego rodzaju zaburzeń trawiennych dowiesz się z poniższych fragmentów naszego wirtualnego informatora.

Mezoterapia – idealny zabieg na wypadanie włosów

0

Z problemem wypadających włosów zmaga się bardzo wiele osób. Dolegliwość tą można leczyć na wiele sposobów, jednakże większość z nich nie działa najlepiej. Domowe metody czy nawet drogeryjne kosmetyki okazują się w tych sprawach mało skuteczne. Z powodzeniem może je jednak zastąpić mezoterapia igłowa włosy, która jest magicznym lekarstwem dla osób narzekających na nadmierne łysienie.

ZOBACZ TEŻ